W tym artykule chciałbym przedstawić Wam mało problematyczną hodowlę pierścienic o angielskiej nazwie "Californian black worms". Zwierzęta te nieco przypominają wyglądem nasz rodzimy tubifex i są dostępne w prawie każdym sklepie zoologicznym. Pokarm ten jest dobrym wyborem podczas wakacyjnych wyjazdów. Organizmy te zakopują się w podłożu akwariowym w taki sposób, że część ich ciała (około 5 mm) wystaje ponad podłoże. Wówczas niektóre gatunki ryb chętnie na nie polują. Czarne robaki kalifornijskie są wysoko proteinową karmówką z małą zawartością tłuszczu, co oznacza że można podawać go bez ryzyka przetłuszczenia ryb.
Do hodowli potrzebne będzie: małe akwarium lub duży słoik, papierowe torby z brązowego papieru (bez nadruku), woda z dojrzałego akwarium, pokarm w postaci płatków akwariowych, kamień napowietrzający plus pompka oraz porcja startowa.
Przygotowanie: do naszego akwarium lub słoja wkładamy porwany na kawałki papier z brązowych toreb, którym wykładamy całe dno na wysokość 3-5 cm. Następnie całość zalewamy dojrzałą woda i odstawiamy na 7 dni. W tym czasie papier dobrze namoknie, rozmięknie i całkowicie zatonie. W hodowli tej nie trzeba stosować oświetlenia ani grzałki. Następnie dopełniamy wodę do poziomu około 20 cm i podłączamy napowietrzacz.
W tym momencie wkładamy już do zbiornika naszą porcję zarodową wraz z pokarmem i zostawiamy całą hodowlę w spokoju na około 5 tygodni. W tym czasie pierścienice będą się mnożyć. Pamiętajmy by dodawać co jakiś czas nowy papier do zbiornika, ponieważ stary zostanie przerobiony przez te zwierzęta na pył. Pokarm uzupełniamy w zależności od potrzeb. Trzeba wziąść pod uwagę to, że zbyt duża ilość płatków może pogorszyć stan wody. Raz w tygodniu można robić małe podmianki wody (wodą z dojrzałego akwarium). Do odławiania robaków należy użyć siateczki akwarystycznej o drobnych oczkach (np. do odłowu krewetek).
Istnieje również inny sposób odłowu, który polega na zastosowaniu małego kawałeczka gąbki od filtra (zalecany o grubych oczkach). Gąbkę tą wrzucamy kilkadziesiąt minut przed karmieniem do zbiornika z tymi pierścienicami. Po pewnym czasie robaki przejdą na umieszczony przez nas przedmiot. Wówczas pensetą należy go wyciągnąć i przenieść do zbiornika w którym będziemy karmić ryby. W tej sytuacji taki kawałek gąbki będzie pełnić funkcję karmnika, do którego będą sobie podpływać ryby i wyciągać z niego pokarm.
Uwaga istnieją również inne warianty typów hodowli czarnego robaka kalifornijskiego. Przykłądowo dobrze się sprawdza również hodowla w żwirku (np. 1 cm grubości) zamiast papierowych toreb. Sprawdzą się także inne typy karmy, gdyż organizmy te są praktycznie wszystkożerne. Lubią np. sparzoną sałatę, obierki warzyw, suche karmy dla czworonogów...
Autor (tekst i zdjęcia): Adam "Baxwar" Pakulski z grupy FB "Betta's World" oraz Monika Kubik (ostatnia fotografia).