Limia nigrofasciata, samiec
Zdjęcie: Martin Reith, Limia nigrofasciata, ryby z odłowu.
Nazwa gatunkowa: Limia nigrofasciata.
Nazwa polska: limka garbata, limka czarnopręga, garbatka.
Występowanie geograficzne: Wyspa Hispaniola, która znajduje się między wodami Atlantyku i Morza Karaibskiego. Gatunek pochodzi z jezior położonych w Państwie Haiti.
Wygląd: tułów koloru oliwkowo-złocistego, na nim występują słabo zarysowane ciemne pionowe w ilości zwykle 8-12 szt. Głowa jest ich pozbawiona. Samce wyglądają nieco inaczej od samic - zob. "Dymorfizm płciowy".
Rozmiar: 5-7 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: gęsto zarośnięte jezioro roślinnością brzegową o słabym nurcie wody.
Wystrój akwarium: gatunek nadaje się do akwariów mocno zarośniętych z umiarkowanym oświetleniem (akwarium LT). Można zastosować w aranżacji skały jak i drewno. Jako podłoże może być użyty żwir, piasek, substrat. Prąd wodny zalecany - umiarkowany (niezbyt silny). Mile widziana jest roślinność pływająca.
Wymagane parametry wody: pH 7-8.
Temperatura: zalecana dla odmian akwariowych 23-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 60-70 l.
Zachowanie: spokojne i towarzyskie ryby ekspozycyjne, nadające się do akwariów towarzyskich - ogólnych. Należy trzymać je w grupie minimum 7-8 osobników. Takie grupy powinny się składać z osobników z przewagą samic.
Dieta: wszystkożerne - w środowisku naturalnym ryby te żywią się zarówno pokarmami pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego, z tym że pokarm mięsny stanowi u nich główną część diety. W akwarium należy podawać im dobrej jakości pokarmy suche, mrożone, żywe oraz roślinne (w tym dodatek glonów). Ryby te mają bardzo dużą przemianę materii - wskazana jest wydajna filtracja.
Dymorfizm płciowy: bardzo wyraźny - samce są bardziej masywne od samic ale niekoniecznie większe.Do tego posiadają większą płetwę grzbietową i nieco bardziej żółte płetwy niż samice. Dorosłe osobniki płci męskiej cechują się również garbatym czołem (stąd polska nazwa) a nasada płetwy ogonowej jest u nich szeroka i masywna. Po za tym posiadają zmodyfikowaną płetwę odbytową w gonopodium (męski narząd kopulacyjny). Natomiast samice z wyglądu przypominają samice gupików - mają wyraźnie zarysowany okrągłe partie brzuszne.
Rozmnażanie: bardzo łatwe - samiec zapładnia samicę swoim gonopodium. Samiczka rodzi cyklicznie po kilka lub kilkanaście młodych rybek. Jest to gatunek żyworodny, którego potomstwo od razu po urodzeniu jest w pełni rozwinięte i samodzielne (wielkość rodzonego narybku to zwykle 7-10 mm. Ciąża u samic trwa około 5 tygodni. Samica rodzi z przerwami 30-50 młodych w jednym miocie. Uwaga dorosłe ryby mogą polować na narybek, zwłaszcza gdy nie mają dostępu do pokarmu żywego.
Uwagi: gatunek nieco wymagający i przez to mniej popularny niż inne ryby jajożyworodne.