Zdjęcie: Sylke Rohrlach, www.wikipedia.org, Achaeus japonicus, CC-BY SA 2.0.
Nazwa gatunkowa: Achaeus japonicus.
Nazwa polska: brak (w niektórych środowiskach akwarystycznych zyskał nazwę "rudzielec". W krajach anglojęzycznych jest nazywany przez akwarystów orangutanem.
Występowanie geograficzne: ciepłe wody Zachodniego Pacyfiku (Południowa Japonia, Tajwan, Filipiny, Indonezja).
Wygląd: krab ma bardzo oryginalny wygląd, przypominający bardziej włochatego pająka. Karapaks ma kształt trójkąta a odnóża są dosyć długie w stosunku do niego. Krab jest pokryty gęstymi włoskami. Kolorystyka jest jednolita - ciemnopomarańczowa, ruda lub czerwona (niekiedy nawet czerwonobrązowa).
Rozmiar: średnica karapaksu do 2 cm, średnica kraba wraz z odnóżami około 5-6 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: rafy koralowe. Kraby te żyją w symbiozie z koralowcami (najczęściej z euphyliami).
Wymagane parametry wody: zasolenie w okolicach 35,5‰, zalecane PH 8,1-8,4.
Temperatura: zalecana 24-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 50 l.
Zachowanie: krab jest niewielki i dosyć delikatny, dlatego nie zaleca się trzymania w jego obecności innych większych krabów, które mogą stanowić dla niego zagrożenie. Czasami niektóre osobniki przyczepiają do siebie drobny gruz skalny i potłuczone muszle. Uważa się, że jest to dodatkowa forma kamuflażu. Najczęściej krab spędza czas na polipach euphylii lub w jej otoczeniu. W akwariach czasami znajduje sobie inny gatunek zastępczy koralowca.
Dieta: w akwariach można podawać pokarmy suche tonące np. w granulacie oraz mrożonki (artemia, lasonogi). Niektórzy akwaryści donosili o także o zastosowaniu słodkowodnych bezkręgowców jako pokarm (dafnia, wodzień).
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: w akwariach nie odnotowane.
Uwagi: brak.
Tekst: Tommy Aquario