Droższa ceramiczna podstawka pod koralowca imitująca naturalną skałę z wygodnym zagłębieniem pośrodku ułatwiającym mocowanie szczepki.
Podstawki pod korale wykorzystuje się głównie pod szczepki koralowców, czyli drobne odcięte fragmenty dorosłych korali. Ponieważ skała jest dosyć drogim materiałem toteż w akwarystyce morskiej zastępuje się ją często podstawkami. Z reguły podstawki te mają okrągły kształt i z wyglądu przypominają dysk lub walec (czasem spotkać można kwadraty i sześciokąty). Najbardziej cenione są podstawki przypominające swoją strukturą naturalną skałę. Podstawki o najwyższej jakości po kilku miesiącach potrafią niemal całkowicie upodobnić się barwą do skały koralowej. Wówczas gdy taka podstawka jest umiejscowiona np. na skale to ciężko ją wtedy odróżnić od prawdziwych skał. Podstawki pod korale wykonane są zwykle z masy ceramicznej (droższe) lub wypalonej gliny (tańsze).
Zdjęcie: Victor Antuna, szczepka Briareum sp. na podstawce glinianej.
Spotkać można również podstawki wykonane z cementu i rzadziej z kompozytu lub tworzyw sztucznych. Ich średnica wynosi zwykle około 4-5 cm, a ich grubość 1-2 cm. Idealna podstawka powinna być ciężka, aby prąd wody nie był w stanie jej przesuwać w akwarium oraz aby nie zdołały jej przesunąć zwierzęta poruszające się po dnie jak np. kraby pustelniki.
Tańsze gliniane podstawki pod korale w formie krążków.
Szczepki korali na podstawkach.
Osobną kwestię stanowią podstawki do tzw. półki, dzięki której można mieć szczepki zgrupowane razem w jednym miejscu. Taką półkę na podstawki ze szczepkami korali mocuje się zazwyczaj przy pomocy uchwytów magnetycznych do szyby. Istnieją także półki w formie dyspozytora (mini regału) który można postawić na dnie zbiornika ale jest to rozwiązanie mniej stosowane. Najpopularniejsze półki są wykonane z plastiku lub akrylu. Posiadają powycinane okrągłe otwory w których mocuje się podstawki. Muszą to być specjalne podstawki mające pod spodem bolec, który służy do umocowania w otworze. Półka na korale pozwala na zebranie wszystkich szczepek w jednym miejscu co znacznie ułatwia ich obserwację. Taką półkę można sobie umocować blisko tafli, dzięki czemu szczepki będą mieć lepszy dostęp do światła i jednocześnie nie będą podrażniane przez jeżowce, kraby, krewetki czy inne zwierzęta poruszające się po dnie zbiornika lub skałkach.
Zdjęcie: Rafał Skrzeczkowski, akrylowa półka na podstawki pod korale.
Zdjęcie: www.sklep.aqua-trend.pl, podstawka z bolcem do półek i dyspozytorów.
Zobacz także:
Autor: Goldevill