Zdjęcia: Jenni Jens, Ecsenius midas.
Nazwa gatunkowa: Ecsenius midas.
Nazwa polska: brak, jednak zwany jest potocznie - midasem.
Występowanie geograficzne: Indo-Pacyfik - gatunek pospolity.
Wygląd: ciało podłużne, płetwa grzbietowa biegnie przez całą długość grzbietu. Występują cztery główne warianty kolorystyczne: intensywnie żółty (najczęstszy), pomarańczowy, żółto-różowy oraz zielonkawy (szaro-zielonkawy) zamieszkujący wody Indonezji. Na głowie znajdują się dwa nitkowate krótkie wyrostki.
Rozmiar: do około 13 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: żyje zazwyczaj na rafie koralowej na głębokości 2-40 m.
Wymagane parametry wody: KH 8-12, pH 8.1-8.4, sg 1.023-1.025.
Temperatura: zalecana 24-26°C
Zalecany minimalny litraż: ok. 160 l.
Zachowanie: w naturze dorosłe ryby są spotykane osobno lub w monogamicznych dobranych parach. W akwariach zaleca się trzymanie ich pojedynczo lub w tolerującej się (dobranej) parze. Zwierzęta nie wykazują większej agresji i mogą być trzymane z innymi łagodnymi rybami poza innymi gatunkami ślizgów i ryb babkowatych (nie tolerują gatunków ryb blisko spokrewnionych lub podobnych z wyglądu). Ryby te trzymają się zajętych przez siebie rewirów.
Dieta: żywi się drobnym zooplanktonem (lasonogi, drobny kryl, kiełże, solowiec, małe wieloszczety). Niektóre osobniki od razu przyjmują pokarm suchy w granulacie, inne natomiast nie tolerują tego rodzaju pokarmu.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: w naturze dobrana para odbywa tarło tuż przy dnie lub skale, przyklejając ikrę do podłoża i pilnując jej aż do wylęgu, kiedy to planktoniczne larwy rozpływają się w toń wodną.
Uwagi: brak.