Zdjęcie: Maniek Maniek, Acanthurus triostegus.
Nazwa gatunkowa: Acanthurus triostegus.
Nazwa polska: pokolec pasiasty.
Charakterystyka: słonowodna ryba z rodziny pokolcowatych.
Występowanie geograficzne: bardzo powszechny gatunek w Indopacyfiku. Szczególnie duże populacje występują w okolicach Półwyspu Arabskiego (Morze Czerwone, Zatoka Perska), u Wybrzeży Kalifornii (USA), wzdłuż Półwyspu Kalifornijskiego (Meksyk) i wokół Wysp Galapagos.
Wygląd: ciało jest w kolorze mlecznobiałym. Niekiedy grzbiet wraz z płetwą grzbietową może być delikatnie przybarwiony na żółto. Na ciele występuje 5 czarnych pionowych pręg (pierwsza przechodzi przez oko). U nasady płetwy ogonowej nie ma typowej szóstej pręgi - jest ona w formie szczątkowej, przerywanej i tworzy dwie lub trzy kreski lub plamki.
Rozmiar: największe spotykane osobniki w naturze osiągały 27 cm, natomiast zwykle w środowisku naturalnym nie przekracza 17-19 cm. W akwariach mniejszy do około 15 cm.
Długość życia: prawdopodobnie powyżej 10 lat.
Typ środowiska: spotykany w różnych miejscach - najczęściej w środowiskach skalnych ale także na łąkach makroglonów, rzadziej na rafach koralowych. Występuje na głębokościach 1-90 m.
Wymagane parametry wody: zalecane PH 8,0-8,4, zasolenie ok. 34-38‰. W naturze często widywany jest w estuariach, gdzie rzeki wpływają do mórz lub oceanów, żywiąc się tam bujnie rosnącymi glonami. Stąd uważa się, że jest to jeden z gatunków z rodzaju Acanthurus, który ma największą tolerancję na zmianę poziomów zasolenia.
Temperatura: w naturze 23-29°C. Zalecana 24,5-27°C.
Zalecany minimalny litraż: zalecane 450 l., zbiornik powinien mieć minimum 150 cm długości.
Zachowanie: ruchliwy i ciekawski. Nie zaleca się łączenia z innymi pokolcami, dla których może stać się celem ataku. Bardzo lubi silną cyrkulację wody. Zaleca się trzymanie tylko jednego osobnika z tego gatunku. Najbardziej nadaje się do akwariów skalnych i z makroglonami.
Dieta: wszystkożerny ze znaczną przewagą pokarmów roślinnych (makroglony, spirulina, algi nori, miękkie glony nitkowate, okrzemki). Należy podawać również pokarmy mrożone (kryl, solowiec, lasonogi) oraz suche (płatki i granulaty). Okazjonalnie można również podać spażone liście (sałaty, pokrzywy, mniszka lekarskiego, lucerny czy szpinaku).
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: brak danych. Nie rozmnażany w akwariach.
Uwagi: z uwagi na powszechność w wielu miejscach świata jest to ryba konsumpcyjna.