Zdjęcie: Anna Graca
Nazwa gatunkowa: Cerithidea spp.
Nazwa polska / nazwy handlowe / nazwy odmian barwnych: Sulawesi King Snail, Sulawesi Bee Snail, często błędnie klasyfikowany jako Tylomelania i określany jako Tylomelania King.
Występowanie geograficzne: dostępne w akwarystyce gatunki pochodzą z rosnących w słonawej wodzie lasów namorzynowych regionu Indo-Pacyficznego.
Muszla: około 3 cm, prawoskrętna. Kolorystyka od białawej, przez szary aż po zielonkawy, nierzadko z biegnącą spiralnie wstęgą.
Ciało: głowa w charakterystyczne prążki, które w zależności od osobnika mogą być brązowe, żółte a nawet czerwone czy pomarańczowe. Noga niewielka, zaokrąglona, barwy żółtawej bądź szarawej, zaopatrzona w wieczko (operculum).
Długość życia: słabo poznana, prawdopodobnie do około 6 lat.
Typ środowiska: ślimaki te żerują na korze namorzynów, kilka centymetrów nad taflą wody, gdzie żywią się m.in. glonami. Pomimo, że są skrzelodyszne, wilgotny płaszcz umożliwia wymianę gazową poza wodą. Zaliczane do zwierząt amfibiotycznych (wodno-lądowych), spotykane także w mule.
Wymagane parametry wody: wody słonawe (brackish water) o zasoleniu 0,5-30‰. Optymalne parametry słabo poznane, przez co ślimaki te są trudne w hodowli. W akwarium wymagana część nadwodna, najlepiej wystające z wody korzenie. Ślimaki te nie są w stanie przeżyć w wodzie słodkiej, nie są też przystosowane do życia w pełnym zanurzeniu.
Temperatura: 26-28°C.
Zalecany minimalny litraż: 50 l, wymagana część nadwodna, nadają się do słonawych paludariów.
Zachowanie: podobnie jak w środowisku naturalnym, ślimaki te najczęściej przebywają tuż na taflą wody, choć zdarzają im się także podwodne wędrówki. Nie oddalają się zbytnio od tafli wody, ale zdarza im się opuszczać akwarium, stąd zaleca się jego przykrycie lub utrzymanie poziomu wody na niskim poziomie (co najmniej 10 cm przestrzeni pomiędzy górną krawędzią akwarium a taflą wody).
Dieta: pokarm roślinny, detrytus. Niechętnie pobierają pokarm z dna akwarium, można kłaść jedzenie na przygotowanej do tego wystającej kładce lub korzeniu. Ślimak wykazuje spore zainteresowanie samym drewnem, zwłaszcza podmiękłym.
Rozmnażanie: słabo poznane, nieodnotowane w warunkach akwariowych.
Uwagi: zdarza się, że ślimaki te nazywane są Cerithidea celebes, pomimo naukowego wyglądu to nie jest prawdziwa nazwa łacińska tego gatunku, tylko jedna z potocznych nazw handlowych. Termin „celebes” pochodzi od określenia jednej z indonezyjskich wysp. Pod nazwą „King snail” mogą być sprzedawane różne podobne gatunki z rodzaju Cerithidea, należącego do rodziny Potamididae. Zdjęcie poniżej przedstawia Cerithidea rhizophorarum na mangrowcu.
Zdjęcie: M Cheung, www.wikipedia.org, CC, Cerithidea rhizophorarum.
Zdjęcia: Saxon
Tekst: Dariusz Parzonko