Zdjęcie: François Libert, Bodianus rufus, CC BY-NC-SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Bodianus rufus.
Nazwa polska: bodian czerwony, bodian rufus.
Występowanie geograficzne: Atlantyk - głównie zachodni od południowych stanów USA aż po południowe rejony Brazylii wraz z Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim.
Wygląd: ryba inaczej wygląda gdy jest młoda i zupełnie inaczej gdy jest dojrzała (inne jest ubarwienie). Dorosłe osobniki posiadają różne zestawienia barwne. Zwykle dolna część tułowia wraz z dolnymi płetwami jest żółta, natomiast grzbiet z płetwą grzbietową jest granatowy, niebieski, czerwony, bordowy, fioletowy lub brązowy. Młode ryby są zwykle czerwonawe.
Rozmiar: w naturze średnio nawet do 40 cm, w akwariach do 28 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: żyje głównie na gruzowiskach skalnych i glonowiskach, sporadycznie spotykany również na rafie koralowej.
Wymagane parametry wody: KH 7-12, pH 8.1-8.4, zasolenie ok. 33-36‰.
Temperatura: zalecana 24-27°C
Zalecany minimalny litraż: ok. 720 l. dla jednego osobnika o wielkości do 25 cm w akwarium wielogatunkowym. Gatunek zalecany do akwariów oceanicznych:
Zobacz także:
Zachowanie: młode osobniki są spokojne i towarzyskie, jednak dorosłe są agresywne i waleczne, silnie terytorialne, samce tworzą grupy haremowe na swoim terytorium np. w układzie 1+3. Samiec przejmuje całkowitą władzę w zbiorniku, nęka inne gatunki ryb. Ryba ta raczej nie nadaje się do wielogatunkowych zbiorników słonowodnych ze względu na temperament i wielkość. Ze względu na swoją dietę skonsumuje wszystkie jeżowce, krewetki, kraby, ślimaki, małże, rozgwiazdy i wężowidła zamieszkujące akwarium. W poszukiwaniu pokarmu w zbiorniku podnosi, przesuwa i obraca skały. Ryba jest aktywna w dzień, noc spędza ukryta w szczelinach skalnych. Bodiany "nie dogadują się" z rogatnicami, najeżkami, rozdymkami, korysami. Można trzymać ten gatunek w haremie ale wymagane są kryjówki skalne i odseparowane strefy dla samic - wówczas litraż zbiornika również musi być odpowiednio większy - np. 1500-2000 l.
Dieta: żywi się mięczakami, drobnymi skorupiakami, szkarłupniami, wieloszczetami (w przypadku braku pokarmu). Lubi polować na różnorodne bezkręgowce wodne.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: gatunek jajorodny, haremowy, w akwariach ryba może podchodzić do tarła gdy ma zapewniony spokój ale nie odnotowano dotychczas udanego rozrodu.
Uwagi: ryba dosyć problematyczna w typowych akwariach morskich. Należy pamiętać, że gatunek ten posiada mocne zęby.