Powierzchnia: 68 800 km2.
Średnia głębokość: 40 m.
Największa głębia: 83 m.
Zasolenie: brak - akwen słodkowodny.
Temperatura wody: stała przez cały rok 24-27°C (cieplejsza przy brzegach w płytszych partiach wody).
Największe rzeki: Kagera (rzeka zasilająca), Nil Wiktorii (rzeka wypływająca, zwana także Nilem Białym).
Największe miasta: Mwanza, Musoma, Kampala (oddalona o 20 km od brzegów jeziora).
Państwa: Tanzania, Uganda, Kenia.
Kontynent: Afryka.
zdjęcie: www.pixabay.com, wybrzeże Jeziora Wiktorii.
Zbiornik ten został odkryty w 1858 roku przez Johna Speke, który nazwał go na cześć swojej angielskiej królowej imieniem - Wiktoria. Ze względu na swoje położenie w głębi kontynentu i otoczenie górami - akwen ten bardzo długo znajdował się w izolacji przed europejskimi podróżnikami i kolonistami.
Jezioro Wiktorii jest płytkim jeziorem tektonicznym na Nizinie Wschodnioafrykańskiej. Jest to jednocześnie największe jezioro w Afryce pod względem powierzchni. Lustro wody jest położone dosyć wysoko bo aż 1134 m n.p.m. Wybrzeża są zazwyczaj wypłaszczone, piaszczyste lub porośnięte roślinnością. Występują też kilkumetrowej wysokości brzegi o zaokrąglonych granitowych skałach mające zwykle nie więcej niż kilka kilometrów w jednym ciągu.
Jeszcze w latach 50tych XX wieku zamieszkiwała go liczna rodzina endemicznych ryb z rodziny Haplochromis. Tych pięknie ubarwionych ryb występowały niezliczone masy, ponieważ zbiornik był w miarę płytki, co umożliwiało jednocześnie duże zarybienie całej powierzchni akwenu przez te gatunki. Ponieważ były to głównie małe ryby, z reguły nie przekraczające 12 cm, które nie mogły mieć znaczenia w rybołówstwie, zdecydowano się na celowe wprowadzenie nowego gatunku w 1954 roku, który miał mieć znaczenie przemysłowe. Był to okoń nilowy (Lates niloticus), który w szybkim czasie doprowadził do zachwiania całego ekosystemu zbiornika. Nowy mieszkaniec przyczynił się do wytępienia około 800 rodzimych gatunków, żywiących się głównie glonami. Brak tych gatunków doprowadził do znacznego zanieczyszczenia wody materią organiczną. Nastąpił niekontrolowany rozrost glonów, który został także wzmocniony przez działalność człowieka (dobrze rozwinięte rybołówstwo, ścieki oraz śmieci). Woda jest bardzo mało przejrzysta, zwłaszcza przy brzegach. Nurkowanie w celach rekreacyjnych jest prawie niemożliwe. W okolicach większych miast woda jest silnie skażona bakteriologicznie ściekami i nawet tubylcy odradzają wchodznia do wody. Obecnie w akwarystyce można spotkać około 20 gatunków ryb z tego jeziora (niekiedy już mocno zhybrydyzowanych).
Jezioro Wiktorii - przystań rybaków (Uganda).