Chlor występuje w wodzie wodociągowej płynącej z kranu. Jest stosowany w celu dezynfekcji wody. Typowe objawy zatrucia chlorem u ryb to stres, płochliwość, szybkie poruszanie skrzelami, obrzęknięte i zaczerwienione skrzela, zwinięta płetwa ogonowa, zwiększenie wydzielania śluzu oraz wyskakiwanie z akwarium.
Chlor najczęściej bywa obecny w akwarium poprzez dolewanie do niego surowej wody kranowej - zazwyczaj podczas cyklicznych podmian wody. Aby tego uniknąć najlepiej jest odstawić wodę w osobnym naczyniu, wiadrze, beczce w celu odparowania chloru. Przy obecnych normach poziomu chloru w wodzie wodociągowej wystarczający czas odstania to zakres 16-24 godziny. Można go jeszcze skrócić do około 12 godzin, gdy w odstawianym naczyniu umieści się filtr z węglem aktywowanym, który ma możliwość wyłapywania tego pierwiastka z wody. Natomiast gotowanie wody w celu pozbycia się chloru nie jest polecane, ponieważ w jego trakcie woda jest przy okazji pozbawiana tlenu. Nie każdy akwarysta ma oczywiście możliwość i warunki do odstawiania wody. Dlatego można również stosować surową wodę wodociągową do podmian bez uprzedniego odstania. Wymaga to jednak spełnienia dwóch warunków:
1. Zwykle podmiana wody nie powinna być większa niż 25% objętości zbiornika i nie częstsza niż raz na tydzień.
2. Nie należy stosować takiej podmiany mając ryby delikatne w swoim zbiorniku, jak np. niektóre gatunki wrażliwych pielęgniczek z Ameryki Południowej oraz przede wszystkim ryby z odłowu jak np. neony Inessa, bystrzyki, altumy wysokie itp.
Istnieją preparaty chemiczne wiążące chlor w wodzie, z których korzystają głównie początkujący akwaryści. Należy pamiętać, że są to środki chemiczne, które w penym stopniu wpływają również na organizmy żywe. Większość doświadczonych akwarystów odradza te preparaty.
Uwaga: początkujący akwaryści również doprowadzają do zatrucia ryb chlorem w sytuacji, kiedy nie przeprowadzają procesu dojrzewania swojego zbiornika i od razu wpuszczają ryby do nowo założonego akwarium z surową wodą. Jest to oczywiście praktyka nie dopuszczalna w akwarystyce.
Tekst: Tommy Aquario