Zdjęcie: Krzysztof Walec, Placidochromis phenochilus "Mdoka", dominujący samiec
Zdjęcie: Krzysztof Walec, Placidochromis phenochilus "Mdoka", u góry samiec, u dołu samica.
Zdjęcie: Krzysztof Walec, Placidochromis phenochilus "Mdoka", u góry dwa samce, u dołu dwie samice.
Nazwa gatunkowa: Placidochromis phenochilus.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Malawi.
Wygląd: samiec niebieski do granatowego z przebiciami słabo zauważalnych ciemniejszych pionowych pręg na tułowiu. Istnieje kilka wariantów barwnych, które nie są jeszcze sklasyfikowane naukowo i obecnie nie wiadomo czy są będą to ryby przypisane do innych gatunków Placidochromis czy też pozostaną odmianami. Różnią się one głównie kolorem płetw. Wyjątkiem od reguły jest jednak Placidochromis sp. "phenochilus Tanzania", który jest koloru błękitnego i upstrzony jest w nieregularnie rozmieszczone plamki koloru białego i lazurowego. Samice są zwykłe srebrzyste, szarawe lub beżowe (niekiedy mają widoczne ciemniejsze pręgi na tułowiu).
Placidochromis sp. "phenochilus Tanzania", samiec.
Rozmiar: samiec 15-17 cm, samica 12-14 cm. Wyjatkiem jest Placidochromis sp. "phenochilus Tanzania", gdzie samiec dorasta do 19 cm, samica do 16 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: różny w zależności od odmiany, jednak prawie zawsze jest to strefa przejściowa z dużą ilością piasków na dnie i luźno rozrzuconymi skałami.
Wymagane parametry wody: woda twarda, zalecane pH 8-8,5.
Temperatura: 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: jednogatunkowo 450 l., wielogatunkowo 720 l.
Zachowanie: rodzaj Placidochromis jest uważany za względnie mało agresywny w odniesieniu do innych ryb z Malawi zarówno wewnątrz gatunkowo jak i zewnątrz gatunkowo. Ze względu na niższą agresywność można te ryby trzymać w mniejszych haremach - np. w układzie 1+3.
Dieta: wszystkożerne z przewagą pokarmów mięsnych. Ryby można skarmiać zarówno mrożonkami jak i pokarmem suchym.
Dymorfizm płciowy: występują różnice w wielkości (samce nieco większe) i różnice w ubarwieniu (samice skromniej ubarwione - patrz "Wygląd").
Rozmnażanie: do tarła dochodzi regularnie w akwariach. Samica składa partiami jaja, które samiec od razu zapładnia. Następnie samica natychmiast zbiera ikrę do pyska (ok. 40 szt.) i ją inkubuje przez okres ok. 21-28 dni (długość czasu jest zależna od wielu czynników - m.in. od temperatury wody). Po wypuszczeniu wylęgu można go skarmiać np. dobrze rozdrobnionym pokarmem suchym (najlepiej jednak wylęgiem solowca).
Uwagi: brak.