Zdjęcie: Francois Libert, https://www.flickr.com, Pterapogon kauderni, CC BY-NC SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Pterapogon kauderni.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: gatunek endemiczny występujący jedynie wokół Wyspy Wysp Banggai w Indonezji. W naturze znacznie przetrzebiony w wyniku odłowów do celów akwarystycznych.
Wygląd: bardzo charakterystyczny - osobliwy kształt ciała, nie występujący u innych gatunków, duże oczy, barwy ciała biało-czarne (czasem z odcieniem szarawym lub cielistym), na płetwach występuje wzór kropkowy.
Rozmiar: do około 8,5 cm w naturze, do 7 cm w akwariach.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: żyje na rafie koralowej w bliskiej odległości od brzegu na niewielkich głębokościach (0,5-16 m.)
Wymagane parametry wody: KH 8-12, pH 8.1-8.4, sg 1.023-1.025.
Temperatura: zalecana 24-27°C
Zalecany minimalny litraż: ok. 140 l. dla pary lub 200 l. dla kilku sztuk w zbiorniku wielogatunkowym.
Zachowanie: w naturze dorosłe ryby są spotykane w dużych grupach. Ryby dobierają się w monogamiczne pary. Są bezproblemowe jeżeli chodzi o ich zachowanie. Inne gatunki traktują pokojowo lub neutralnie. Najczęściej dryfują w jednym i tym samym miejscu. Lubią wyczuwalny prąd wody. Bardziej aktywne nocą, w dzień mało aktywne i zapadają w rodzaj letargu - pewnego rodzaju uśpienie, będąc jednocześnie świadomymi. Gatunek ten nadaje się do akwariów rafowych - nie niszczy korali. Lubi sąsiedztwo rozgałęzionych koralowców, zwłaszcza gorgoni i akropor.
Dieta: żywi się drobnym zooplanktonem pływającym. Można podawać żywe lub mrożone lasonogi, ikrę, solowca, rozwielitkę itp. Najlepiej żeruje po zmroku lub wczesnym rankiem, gdy oświetlenie jest stłumione.
Dymorfizm płciowy: bardzo trudny do rozróżnienia.
Rozmnażanie: dobrane pary podchodzą do tarła regularnie w zbiornikach akwariowych. Niekiedy młode samoistnie się odchowują - zwykle pojedyncze sztuki z miotu. Stąd często gatunek ten jest nazywany morskim gupikiem. Samiec duże jajka (ok. 2,5 mm średnicy) w ilości zwykle kilkunastu sztuk inkubuje w pysku. W tym czasie nie żeruje, po wykluciu młode wypuszcza w bezpiecznym miejscu - najczęściej przy jeżowcu Diadema setosum. Młode przebywają wśród jego długich i kłujących igieł, chroniąc się przed zagrożeniami. Można je skarmiać pyłem w zawiesinie dla narybku, żywym planktonem, larwą solowca. Pokarm należy podawać w okolice igieł jeżowca kilka razy dziennie przy wyłączonych pompach w zbiorniku. Lepsza przeżywalność młodych następuje w nieco mniej słonej wodzie, gdyż młode ryby w naturze często spotykane są w okolicach namorzynów, gdzie woda słodka łączy się z wodą słoną. Pterapogon kauderni jest prawdopodobnie najłatwiejszą do rozmnożenia rybą w sztucznych warunkach akwariowych.
Uwagi: gatunek z powodzeniem rozmnażany w niewoli, prawdopodobnie znaczna część dostępnych na rynku ryb z tego gatunku pochodzi obecnie już ze sztucznych hodowli.
Pterapogon kauderni, stado w naturze.
Zdjęcie: Tommy Aquario