Nazwa gatunkowa: Genicanthus Lamarck.
Nazwa polska: Skalar Lamarcka.
Występowanie geograficzne: wody Oceanu Indyjskiego i Zachodniego Pacyfiku, od rejonu Indo-Malajskiego, na wschód do Vanuatu, na północ do południowej Japonii i na południe do Wielkiej Rafy Koralowej.
Wygląd: jest to przepięknie ubarwiony ustnik z białym ciałem i czarną płetwą grzbietową. Gatunek ten można łatwo rozpoznać po charakterystycznych czarnych liniach biegnących wzdłuż ciała, występujących u obu płci.
Rozmiar: do 25 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: zamieszkuje zewnętrzne obrzeża raf koralowych na głębokich zboczach i płytkich wodach przybrzeżnych do 3 m. Małe i młode osobniki zamieszkują głębokie zbocza gruzowe na głębokości co najmniej 40 m.
Wymagane parametry wodne: dKH 8-12, pH 8,1-8,4, zasolenie 1.023-1.025.
Temperatura: 22-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 400 l.
Zachowanie: spokojny. Na wolności Skalary Lamarcka występują w luźnych grupach kontrolowanych przez dużego samca. Zazwyczaj tworzą haremy po 3-7 osobników. Samce bronią swojego terytorium przed innymi samcami. Często pływają wysoko nad dnem, gdzie żerują w silniejszym prądzie wody.
Dieta: w naturze żerują głównie na zooplanktonie. W akwariach przyjmują mrożoną artemię, mysis, spirulinę oraz algi.
Dymorfizm płciowy: samce mają grubsze paski i dłuższe płaty płetwy ogonowej oraz czarne płetwy brzuszne (samice posiadają je białe) . U samicy najwyższy pasek jest zakrzywiony w dół i łączy się z dolnym płatem ogonowym. U dużych, dojrzałych osobników może również pojawić się niebieska plama u podstawy płetw piersiowych.
Rozmnażanie: tarło następuje o zmierzchu. Zwykle na dnie oceanu gromadzi się jedna para, choć czasami jest to niewielka grupa ryb. Kiedy w pobliżu pojawia się samica, samiec wykonuje pokaz zalotów. Unosi płetwy i pływa szybko w te i z powrotem. Następnie samiec z samicą pływają spiralnie w kierunku powierzchni, gdzie jednocześnie wydalają jaja i plemniki, po czym wracają na dno. Jaja mają mniej niż 1 mm średnicy. Młode wykluwają się po około 15-20 godzinach.
Uwagi: Brak
Tekst i zdjęcie: Maniek Maniek, grupa FB "Aqua Poland Akwarystyka Morska".