Zdjęcie: Krzsztof Stadnik, Galaxea fascicularis.
Nazwa gatunkowa: rodzaj grupuje 10 gatunków z czego najpopularniejsze to Galaxea archelia, Galaxea astreata i najbardziej powszechna w akwarystyce - Galaxea fascicularis.
Nazwa polska: w akwarystyce funkcjonuje spolszczenie - galaksea.
Występowanie geograficzne: w zależności od gatunku i odmiany występuje w Oceanie Indyjskim i Pacyfiku. Galaxea astreata i Galaxea fascicularis są bardzo powszechne w środowisku naturalnym w różnych miejscach Indo-Pacyfiku.
Ogólna charakterystyka: koralowiec długopolipowy typu LPS.
Opis: dosyć powszechny koralowiec akwariowy, który się składa z wapiennego szkieletu obrośniętego miękką tkanką. Polipy są osadzone na długich trzonkach, z których wystaje pęczek macek (Galaxea fascicularis). Poszczególne osobniki w zależności od odmiany mogą się różnić nie tylko kolorystyka ale i długością i kształtem polipów. Niektóre odmiany ciekawie fotosyntezują - zwłaszcza w świetle aktynicznym. Kolorystyka odmian jest różnorodna. Koralowce z rodzaju Galaxea są wysoce agresywne. Wypuszczają zwykle nocą długie kłujące macki. Zazwyczaj w promieniu 15-17 cm od siebie korale te eliminują inne koralowce lub podejmują z nimi walkę. Gdy wyczują obok osobnika innego gatunku będą próbowały się do niego dobierać cały czas kierując w jego stronę macki parzące. Jeżeli Galaxea będzie osadzona na samotnym stanowisku - wówczas również nocą będzie badać dookoła swoje terytorium mackami kłującymi.
Rozmiar: w akwariach przeważnie koral osiąga 25 cm wielkości (średnicy). W naturze porastają znacznie większy obszar 80-200 cm średnicy.
Wymagania: ogólne parametry wody powinny być takie jak w przypadku innych koralowców: optymalna temperatura wody 24-26,5°C, optymalne zasolenie 34-36‰, pH 8,1-8,4. Wartości nutrientów można ustawić na następującym poziomie - fosforanów około 0,05 ppm i azotanów 10-20 ppm.
Galaxea lubi umiarkowane lub silne oświetlenie. W słabym świetle koral traci szybko fotosyntezujące kolory. Wskazana jest suplementacja pierwiastków. Korale lubią wodę regularnie odświeżaną podmianami. Należy zapewnić koralowi odpowiednio duży odstęp od innych korali, gdyż nocą często atakuje inne koralowce wysuwając dosyć długie macki parzące.
Zobacz także:
Artykuł o parzących koralowcach (kliknij, aby przejść)
Tempo wzrostu: wolne / bardzo wolne - koral docelowy rozmiar (średnicę ok. 30 cm) ze szczepki osiąga w 6 lat.
Stopień trudności utrzymania: średni.
Odżywianie: korale te są mięsożerne ale odżywiają się także za pomocą zooksanteli - wymagają więc odpowiednio wysokiego poziomu światła. Należy je także dokarmiać kilka razy w tygodniu preparatami z pożywką, fluidami lub zawiesiną z zooplanktonu, którą należy dozować do zbiornika przy wyłączonym odpieniaczu, pompie obiegowej i filtrach (wystarczający czas karmienia to ok. 25-40 minut).
Rozmnażanie: w akwariach koralowiec potrafi się dzielić i tworzyć kolonie, wówczas obok korala wyrastają mniejsze osobniki - tzw. córki. Korale można również rozmnażać sztucznie poprzez mechaniczny podział. Po odpowiednim podzieleniu takiego korala na osobne części otrzymuje się więcej osobników, które odtąd mogą żyć własnym życiem. Jednak w takim przypadku koralowiec przeznaczony do podziału musi być w znakomitej kondycji.
Uwagi: w akwariach często Galaxea tworzy związki symbiotyczne z niektórymi zwierzętami rafowymi - np. z rybami (błazenkami) stając się ich domem - więcej o tym w linku poniżej: