W akwarium słonowodnym mamy dostępny określony przepis na parametry wody. Jest to zupełnie inna sytuacja niż w akwarystyce słodkowodnej, gdzie takiego ogólnego przepisu nie ma, ponieważ różne gatunki organizmów słodkiej wody mają różne wymagania co do jej parametrów. Rodzi to konieczność dobierania tych zwierząt pod kątem ich zgodności w kwestii wymagań składu wody. W akwariach morskich nie ma takiej potrzeby o ile będziemy brać pod uwagę ryby z otwartych mórz i oceanów, które podchodzą pod tzw. regułę Diettmara.
Mówi ona o tym, że - wszystkie oceany i morza otwarte mają taki sam skład wody morskiej. Chodzi tu o Atlantyk, Pacyfik i Ocean Indyjski, oraz o wszystkie ich akweny słonowodne, które łączą się w sposób otwarty z tymi oceanami. W przypadku Pacyfiku jest to Morze Południowochińskie, Morze Koralowe, Morze Tasmana, Morze Jawajskie i Zatoka Kalifornijska. W Atlantyku - Zatoka Meksykańska, Morze Karaibskie i Zatoka Gwinejska. W Oceanie Indyjskim - Morze Arabskie, Zatoka Bengalska i Morze Timor. Organizmy ze wszystkich tych akwenów można połączyć teoretycznie w jednym zbiorniku o ile mają dodatkowo zgodność temperaturową i nie są zagrożeniem wobec siebie.
Natomiast morza zamknięte, mają odmienny skład, który nie jest kompatybilny z oceanami, czyli wodami otwartymi, ponieważ cieśniny ograniczają mieszanie się i wymianę ich wód. Należy do nich Morze Śródziemne i Morze Czarne, ale także nasz zimny Bałtyk. Powoduje to, że wody z tych mórz nie można stosować w typowych akwariach morskich. Dodatkowo występują także akweny pół-zamknięte, które jednak wykazują pewną zgodność z wodami otwartymi, ale zazwyczaj posiadają nieco większe zasolenie - Morze Czerwone i Zatoka Perska, ponieważ ich cieśniny są szersze.
Dla akwarystów morskich najważniejsze jest to, że w związku z tym, że akweny otwarte mają swobodną wymianę wód to mają podobny skład wody co powoduje, że istnieje gotowy przepis na słoną wodę, która będzie tolerowana przez organizmy z tych wszystkich otwartych akwenów. Jest to bardzo wygodne, ponieważ dzięki temu poszerza nam się spektrum gatunków, które możemy sobie dobrać do obsady i jednocześnie utrzymywać stały poziom parametrów wody. Poniżej zamieszczam wykaz tych parametrów, które dodatkowo zostały ujęte w pewnych widełkach, co pozwala na pewien margines.
Wartości orientacyjne:
Zasolenie: 1.023-1.026 sg (ok 34-36‰), niektóre organizmy z Morza Czerwonego i Zatoki Perskiej znoszą zasolenie nawet do 38‰.
PH: 8,0-8,4
kH: 7-12
Ca: 360-460 mg/l
Mg: 1260-1400 mg/l
K: 380-420 mg/l
NO3: mniej niż 1 ppm
PO4: mniej niż 0,2 ppm
Temperatura: przyjęło się, że optimum to zakres wartości 24,5-26°C.
Kliknij, aby zobaczyć więcej w filmie o parametrach słonej wody
Tekst: Tommy Aquario