Lucerna stanowi grupę ok. 100 gatunków, większość z nich jest jadalna przez roślinożerne zwierzęta akwariowe, na zdjęciu Medicago lupulina L. (lucerna nerkowata).
Zioła w żywieniu roślinożernych i wszystkożernych ryb akwariowych nigdy nie cechowały się wielką popularnością. Zawsze u akwarystów powszechniejsze w diecie tych ryb były warzywa i owoce a ostatnio nawet glony. Na rynku ciężko jest znaleźć pokarmy, które w swym składzie mają przewagę ilościową czy wagową zawartości ziół. Najczęściej zioła są tylko śladowym dodatkiem do pokarmów roślinnych (zwykle z udziałem 1-3%) a szkoda... bo to cenne źródło pożywienia.
Jakie zioła nadają się do karmienia zwierząt akwariowych?
Najbardziej odpowiednie to: lucerna, pokrzywa, mniszek lekarski, babka lancetowata i babka szerokolistna. Paradoksem jest to, że wymienione rośliny są zwykle traktowane przez nas jak typowe chwasty i najczęściej są zwalczane na różne sposoby w naszych ogrodach. Są to jednak rośliny, których liście z powodzeniem można przeznaczyć na pokarm w akwariach. Wymienione rośliny przeważnie rosną dziko na łonie natury i występują bardzo pospolicie. Niekiedy pewne gatunki ryb akwariowych akceptują również rumianek (liście). Zbiór świeżych ziół powinien odbywać się wiosną lub latem (pokrzywy - w maju lub czerwcu).
więcej o pokrzywie w linku poniżej:
Artykuł o pokrzywie (kliknij, aby przejść)
Rośliny te można podawać po sparzeniu lub przewiędnięciu. W formie świeżej i nie przetworzonej również mogą być chętnie konsumowane (z wyjątkiem pokrzywy, ponieważ świeża ma właściwości parzące). O wszystkie przedstawione w tym artykule zioła warto zapytać również w aptece. Można tam uzyskać te rośliny w formie suszonej do parzenia naparu, który po zaparzeniu można wylać a zioła po ostudzeniu podać jako posiłek do akwarium.
Na zdjęciu młoda pokrzywa (Utrica doica)
Z tzw. ziół udomowionych, a więc wykorzystywanych w kuchni można wymienić tutaj przede wszystkim bazylię (nadają się tylko świeże lub sparzone liście). Wysuszona bazylia nie jest wskazana ponieważ ma zbyt dużą koncentrację intensywnego aromatu. W przypadku ziół domowych występuje pewien problem, gdyż człowiek wykorzystuje te rośliny do wzmacniania smaku potraw. Tymczasem estragon czy mięta nie będą się nadawać na pożywienie akwariowe, gdyż zawierają one spore ilości olejków eterycznych zniechęcających ryby do konsumpcji a nawet podrażniających ich przewód pokarmowy. Niektóre zioła domowe, jak np. używana w kuchni w formie żywej (rosnącej) bazylia może być jednak świetnym pokarmem w akwariach. Bywa ona dostępna w doniczkach w marketach ogrodniczych.
Bazylia (Ocimum spp.) uprawiana w doniczce na parapecie.
Znakomitym pomysłem jest także uprawa ziół na parapecie okiennym w doniczkach. Przykładowo nasiona lucerny są łatwo dostępne w sprzedaży internetowej, ponieważ kupują je osoby do uprawy na zdrową żywność do otrzymywania kiełków. Po inne zioła czasem warto udać się na łąkę lub do lasu (w odpowiedniej porze roku). Przy tym dobrze jest zaopatrzyć się w dobry atlas ziół, który pomoże zidentyfikować poszukiwane rośliny. Pozyskiwać w ten sposób można tylko i wyłącznie te rośliny co do których mamy pewność identyfikacji (w przypadku wątpliwości lepiej zrezygnować ze zbioru ponieważ w naturze występują także rośliny trujące). Podczas zbiorów należy pamiętać, aby szanować przyrodę i nie pozyskiwać roślin będących pod ochroną.