Pseudotropheus sp. Elongatus Ornatus - samiec.
Nazwa gatunkowa: Pseudotropheus sp. Elongatus Ornatus (Tanzania).
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: w Jeziorze Malawi (Wschodnia Afryka) w wodach Tanzanii.
Wygląd: samce są nieco podobne z wyglądu i ubarwienia do samców gatunku Chindongo saulosi, z tym że maja nieco bardziej wydłużony tułów. Ich ubarwienie stanowi tułów błękitno-niebieski z pionowymi granatowymi pasami. Ich płetwy są czarno-niebieskie z jasnym obramowaniem. Samice natomiast są beżowe lub bure z szarymi pionowymi pasami na tułowiu. Istnieje także inna odmiana, gdzie samice są żółto-beżowe.
Rozmiar: samiec 12 cm, samica 9 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: w strefie przejściowej piaszczysto-skalistej.
Wymagane parametry wody: woda twarda, zalecane pH 7,8-8,4.
Temperatura: 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: w akwarium jednogatunkowym dla małego haremu - ok. 160 l., w akwarium wielogatunkowym - 240 l. (minimalna powierzchnia dna zbiornika 120x40 cm).
Zachowanie: gatunek średnio agresywny. W małych zbiornikach należy trzymać tylko jeden harem. Samce zdominowane również mają podobną kolorystykę jak samce dominujące.
Dieta: ryby te są roślinożerne. W akwariach bez problemu pobierają pokarmy sztuczne w postaci płatków i granulatów. Konieczny znaczny udział glonów w diecie.
Dymorfizm płciowy: różnice w ubarwieniu i wielkości - patrz :"Wygląd" i "Rozmiar". Dodatkowo samiec posiada rysunek atrap jajowych na płetwie odbytowej.
Rozmnażanie: do tarła dochodzi regularnie w akwariach. Po tarle samica inkubuje ikrę jak i wylęg w pysku, młode są żółte - zazwyczaj jest ich około 20 sztuk. Młode można karmić tym samym pokarmem co ryby dorosłe jednak silnie rozdrobnionym.
Uwagi: brak.