Nazwa: Azolla spp.
Gatunki z rodzaju Azolla są bardzo do siebie podobne i niezwykle trudne w oznaczaniu w warunkach akwariowych. Najpopularniejszym jest Azolla caroliniana (azolla karolińska), która w niektórych środowiskach naukowych jest uważana jako osobny gatunek a w innych jako synonim Azolla filiculoides. Popularna jest również Azolla mexicana (azolla meksykańska) i Azolla pinnata (azolla afrykańska).
Nazwa polska: jak wyżej.
Typ: drobna paproć pływająca o zgrubiałych liściach.
Pochodzenie: gatunki Azolla spp. są spotykane na całym świecie. Gatunek pierwotnie Azolla filiculoides występuje inwazyjnie w Europie, w tym również w Polsce.
Rozmiar: średnica całej pojedynczej rośliny to zwykle 1-3 cm.
Rozmieszczenie w akwarium: roślina pływająca - tafla wody.
Przepływ wody: słaby - preferuje wodę stojącą (w naturze występuje w stawach, oczkach wodnych, bagnach, zalewach i zatokach o bardzo małym nurcie i nieruchomym lustrze wody).
Światło: średnie - mocne.
Podłoże: bez znaczenia - roślina pływająca.
PH wody: 6-8.
Twardość wody: bez znaczenia.
Temperatura: 16-26°C.
Podawanie CO2: całkowicie zbędne.
Tempo wzrostu: średnie - szybkie.
Poziom trudności uprawy: łatwy.
Ekspansywność: bardzo wysoka - szybko potrafi zarosnąć cały zbiornik w naturze jak i taflę wody w akwarium i odciąć światło pozostałym roślinom wodnym.
Namnażanie: młode osobniki pojawiają się przy większych egzemplarzach jako odrosty boczne.
Uwagi: najpopularniejszy gatunek Azolla filiculoides podlega ograniczeniom prawnym na terenie Unii Europejskiej. Zabronione jest przetrzymywanie tych roślin, sprzedaż, hodowla. Azolla w chłodniejszej wodzie brązowieje, w silnym świetle czerwienieje, w optymalnych warunkach jest jasno lub ciemno zielona. Azolla wyciąga duże ilości azotu z wody i powietrza atmosferycznego przez co jest uważana i stosowana w uprawach ekologicznych za bardzo dobry roślinny nawóz azotowy.
Źródło: Apricot Lane Farms, Azolla sp. uprawiana w naturze w USA jako zielony nawóz azotowy dla upraw rolniczych.