Aragonit jest minerałem z grupy węglanów. Jest polimorficzną odmianą węglanu wapnia. W akwarystyce słodkowodnej do aranżacji nie jest stosowany ze względu na znaczne podwyższanie PH i twardości. Ma śnieżnobiały lub kremowy kolor i dlatego nie jest pożądany przez osoby prowadzące zbiorniki Malawi oraz Tanganikę (niezbyt atrakcyjnie wyglądają na tym kolorze glony). Jest ciężko dostępny w większych kawałkach i zazwyczaj można go nabyć w postaci drobnego grysu. Jako podłoże nadaję się do akwariów morskich, ponieważ znakomicie stabilizuje wodę w tego typu akwariach. Zwykle w zbiornikach rafowych stosuje się na dno najdrobniejszy grys aragonitowy o średnicy ziarna 1-2 mm. należy jednak pamiętać, że jest grys czyli zmielona skała - więc posiada nieco ostre krawędzie. Nie będzie nadawać się np. dla ryb, które zakopują się piasku.
Natomiast w akwarystyce słodkowodnej aragonit nie zyskał popularności jako materiał na podłoże, ze względu na zmiany parametrów wody i swoją kolorystykę (bardzo jasne podłoża ulegają szybszemu zabrudzeniu). Ponadto aragonit mocno pyli i stosując go na podłoże trzeba liczyć się z tym, że bardzo długo się go płucze (wówczas woda po płukaniu jest biała jak mleko).
Natomiast przez malawistów i tanganikowców grubszy grys aragonitowy jest wykorzystywany jako medium filtracyjne do stabilizacji wody w filtrach kubełkowych. Do tego celu używa się grubszego grysu - o średnicy ziarna minimum 4-5 mm. Niewielka część akwarystów morskich również stosuje aragonit w takim samym celu, wypełniając nim np. jedną z komór w sumpie.
Autor (tekst i zdjęcia): Tommy Aquario