Zdjęcie: J.D., Neolamprologus mustax.
Nazwa gatunkowa: Neolamprologus mustax.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: gatunek endemiczn występujący w Jeziorze Tanganika w Afryce Wschodniej.
Wygląd: gatunek bardzo podobny z wyglądu do Neolamprologud leleupi, jednak można go łatwo odróżnić, ponieważ jest bardziej "pękaty" - jego tułów jest bardziej krępy i zaokrąglony niż u podłużnego N. leleupi. Podstawowa kolorystyka tego gatunku to ubarwienie jednolicie żółte lub żółte z białawym podbrzuszem.
Rozmiar: do 9 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: środowiska z gruzowiskiem skalnym i jaskiniami.
Wymagane parametry wody: pH 7,8-8,8.
Temperatura: tolerowana 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: 160 l.
Zachowanie: agresywne i terytorialne - wykazują sporą agresje wobec innych przedstawicieli swojego gatunku oraz innych ryb z rodzaju Lamprologus / Neolamprologus. W środowisku naturalnym są spotykane pojedynczo, łącząc się głównie na czas tarła. W akwariach wielogatunkowych można trzymać jednego osobnika lub parę ale ryby te muszą mieć możliwość zajęcia swoich rewirów. Większa liczba osobników w akwariach również jest możliwa o ile zbiornik jest na tyle duży by mógł być podzielony między ryby.
Dieta: mięsożerne - w środowisku naturalnym żywią się głównie zooplanktonem, niewielkimi bezkręgowcami oraz owadami wodnymi. W akwarium bez większych problemów zjadają pokarm suchy, żywy i mrożony.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: w dobrze prowadzonym akwarium para w ukryciu np. w kamiennej grocie odbywa tarło. Samica składa kilkadziesiąt sztuk ikry. Opiekę nad jajami sprawuje samica, podczas gdy samiec strzeże terenu wokół groty.
Uwagi: brak.