Zdjęcie: Sébastien Vasquez, Saron marmoratus, samiec, CC A-SA 4.0 International.
Nazwa gatunkowa: Saron marmoratus.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: potocznie zwana przez akwarystów krewetką marmurkową.
Występowanie geograficzne: zamieszkuje Ocean Indyjski i Zachodni Pacyfik. Z Morza Czerwonego poprzez Kanał Sueski dotarła do Morza Śródziemnego i jest notowana w różnych miejscach we wschodniej części tego akwenu (Liban, Izrael, Egipt).
Wygląd: ubarwienie pstrokate i wzorzyste. Ciężko tutaj opisać wzór na pancerzu ponieważ może być bardzo zróżnicowany - marmurowy, w plamy, drobne kropki, wzór rozmyty itp. Tylna - górna część odwłoka posiada garb. Odnóża są jasne w niebieskie, granatowe i brązowe prążki. Odcień krewetki jest zmienny i może zależeć nie tylko od jej samopoczucia ale nawet od podłoża na którym przebywa lub natężenia poziomu światła i ciemności. W nocy staje się czerwonawa, podczas gdy w dzień blado zielona. Krewetka na grzbiecie i przy spodzie pancerza posiada ciemne szczecinki, wyglądające jak włoski. Ponadto na pancerzu zlokalizowanych jest kilka kolców.
Zdjęcie: Rafał Penkaty
Rozmiar: w akwariach do ok. 4 cm, w naturze do 5 cm.
Długość życia: około 3 lata.
Typ środowiska: występuje zarówno wzdłuż strefy przybrzeżnej jak i sublitoralnej. Można ją spotkać na rafach koralowych, w obrębie lagun, nad martwym rumowiskiem koralowym i w środowiskach skalnych na głębokościach 1-17 m.
Wymagane parametry wody: zasolenie optymalne 35,5‰. pH 8,0-8,4, kH 8-12.
Temperatura: zalecana 24-28°C.
Zalecany minimalny litraż: 50 l. dla jednej krewetki w akwarium skalnym lub 200 l. dla jednej krewetki w zarośniętym koralowcami akwarium rafowym.
Zachowanie: krewetka w naturze bytuje na koralowcach i stara się dostosowywać swój pstrokaty wygląd do kamuflażu wśród nich. Najczęściej jest dla korali szkodnikiem, ponieważ może podjadać ich polipy i nieustannie je podrażnia. Nadaje się tylko do bardzo zarośniętych koralami zbiorników rafowych - w dużym zagęszczeniu korale odczuwać będą jej obecność w sposób rotacyjny a więc mniej uciążliwy. Na uwagę zasługuje jeszcze mechanizm szybkiej ucieczki. Krewetka może wystrzelić niczym z procy.
Dieta: wszystkożerne - krewetki żerują zwykle nocą, przesiewając podłoże w poszukiwaniu szczątków organicznych, detrytusu i padliny. Może także żywić się drobnymi organizmami żywymi i ikrą. Może uszkadzać koralowce, ponieważ zwierzęta te również występują w ich diecie. W akwariach można dokarmiać mrożonkami: solowcem, lasonogiem, wodzieniem, rozwielitką, ikrą, granulatem mięsnym i roślinnym oraz przegnitymi makroglonami.
Dymorfizm płciowy: krewetki te są rozdzielnopłciowe. Szczecinki pod grzbietową krawędzią pancerza oraz odwłokiem są gęstsze u samic, również na pierwszej parze odnóży.
Rozmnażanie: przed aktem kopulacji następuje rytuał zalotów. Samice po złożeniu jaj noszą je pod odwłokiem. Po wykluciu larwy przechodzą przez kilka stadiów, żyjąc planktonicznie zanim osiądą na podłożu i przejdą przeobrażenie w docelową postać.
Uwagi: brak.