Zdjęcie: Max Pedley, Krzysiek La, Enneacanthus chaetodon, młody egzemplarz.
Nazwa gatunkowa: Enneacanthus chaetodon.
Nazwa polska: bass tarczowy, bassek tarczowy, okończyk tarczowy.
Występowanie geograficzne: pierwotnie Ameryka Północna - wschodnie stany USA od Florydy na południu do New Jersey na północy.
Wygląd: tułów okrągły, oczy duże, występuje podwójna płetwa grzbietowa. Pierwsze promienie tej płetwy są zabarwione na czarno. Płetwa ogonowa ma kształt wachlarzowaty i jest zaokrąglona. Ubarwienie u różnych populacji może być nieco odmienne - gatunek występuje w ubarwieniu brązowym, beżowym, szarym, srebrnym i białym. Na tułowiu występuje 6 pionowych pasów, które są zwykle poprzerywane i nieco krzywe. Występują także formy, które mają mniej pasów na tułowiu.
Zdjęcie: Lorenzo Tarocchi, Enneacanthus chaetodon.
Zdjęcie: Eric C. Maxwell, bardzo młody egzemplarz (ok. 4 cm) złapany w naturalnym siedlisku.
Przeciętny rozmiar: w akwariach do 6-7 cm, w naturze do 10 cm.
Długość życia: ok. 6-8 lat.
Typ środowiska: preferuje bardzo zarośnięte płycizny rzek, stawów i jezior. Wybiera stanowiska o dnie mulisto-piaszczystym, gdzie nurt jest bardzo wolny. 4–22 °C i pH 6,5–7,5.
Wystrój zbiornika: na dno piasek, spore ilości zatopionego drewna - np. korzeni, ryby lubią rośliny pływające - zbiornik powinien mieć charakter roślinny.
Wymagane parametry wody: pH 6,5–7,5.
Temperatura wody: optymalnie 16-20°C, toleruje temperatury 4-22°C.
Zalecany minimalny litraż: 180 l. dla kilku egzemplarzy.
Zachowanie: raczej spokojny, staje się agresywny podczas rozrodu, gatunek powinien być trzymany w grupie nie mniejszej niż 6 osobników - wówczas ryby nie sa płochliwe.
Dieta: mięsożerne - bezkręgowce, narybek, larwy owadów, ikra, mrożone kawałeczki mięsa.
Dymorfizm płciowy: brak dokładnych danych - w okresie tarła samice grubsze w partiach brzusznych. Samce ogólnie są bardziej masywne, nieznacznie większe i mają nieco dłuższe płetwy.
Rozmnażanie: tarło w naturze odbywa się wiosną. Aby ryby były gotowe do rozrodu należy je odpowiednio przezimować. Przez około 3 miesiące ryby należy trzymać w temperaturze 12-14°C. W tym czasie karmimy je jedynie dwa razy w tygodniu. Wraz z rozpoczęciem wiosny należy podnosić systematycznie temperaturę i zwiększać ilość pożywienia (przede wszystkim żywej karmy). Jednocześnie należy systematycznie odświeżać wodę (robić cykliczne częste podmiany) symulując wiosenne roztopy. Do tarła dochodzi w wodzie o temperaturze 18-21°C. Preferowane pH wody to ok. 6,6-6,9. Tarlaki powinny mieć osobny zbiornik tarliskowy (wystarczy ok. 60 l.) z piaszczystym dnem, korzeniem i nurzańcami. Samiec buduje gniazdo - krater o średnicy około 12 cm, którego zaciekle broni i czeka przy nim na samiczki. Zwykle odbywa tarło kilkukrotnie z różnymi samicami. Zapłodniona ikra opada do dołku lęgowego. Tam samiec samodzielnie jej strzeże i się nią opiekuje. Wylęg następuje po około 3 dobach. Po następnych 4 dobach narybek zaczyna żerować. Na początku należy go skarmiać pierwotniakami, a gdy nieco podrośnie - wylęgiem solowca.
Uwagi: brak.