Rzut z góry. Z lewej komin zewnętrzny, z prawej wewnętrzny.
Decydując się na sump przy zbiorniku morskim często zadajemy sobie pytanie - jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Pudełko przelewowe czy komin? Jeżeli decyzja padła na komin - to jaki ma on być, wewnętrzny czy zewnętrzny? W tym artykule krótko przedstawimy wady oraz zalety obu typów kominów.
Najpierw w skrócie do czego służy komin? Jest to rodzaj konstrukcji, poprzez którą odbywa się transport wody do sumpa oraz jej powrót do akwarium. Komin w zbiorniku morskim ma bardzo prostą konstrukcję. Swoim kształtem odpowiada prostopadłościanowi. W jego podstawie znajdują się trzy otwory, do których podłącza się hydraulikę. Każdy otwór ma swoje zadanie. Jeden z nich służy do spływu wody do sumpa, drugi jest rewizją a trzecim woda powraca z sumpa. Zatem jakie są różnice obu typów tych kominów:
Umiejscowienie
Komin zewnętrzny znajduje się na zewnątrz zbiornika. Jest doklejony do bocznej szyby akwarium. Natomiast kominy wewnętrzne umiejscowione są w środku zbiornika. Zazwyczaj wkleja się je w tylny boczny róg zbiornika (prawy lub lewy), rzadziej po środku tylnej szyby. Krytycy kominów wewnętrznych wskazują jako ich wadę to, że zabierają cenne miejsce w zbiorniku.
Wymiary
Prawie zawsze kominy zewnętrzne są nieco mniejsze niż wewnętrzne. Związane jest to z tym, że kominy wewnętrzne muszą być nieco większe, aby uwzględnić szerokość stelaża, na którym stoi zbiornik. W praktyce otwory przelotowe w dnie muszą być nieco bardziej przesunięte do środka zbiornika aby ominąć profile stelaża. Stąd powierzchnia dna komina wewnętrznego jest o około 4 cm większa na obu bokach jego podstawy.
Konstrukcja
Konstrukcyjnie kominy wewnętrze wymagają przewiercenia dna zbiornika w trzech miejscach. Jednak w istocie stopień złożoności obu konstrukcji jest podobny i przez to oba kominy nie różnią się cenowo.
Przecieki
Niekiedy może się zdarzyć sytuacja gdy komin na przyłączu hydrauliki ulegnie rozszczelnieniu. W takiej sytuacji komin wewnętrzny ma wielki plus, ponieważ woda będzie kapać czy sączyć się do sumpa. W przypadku komina zewnętrznego będzie ona kapać wprost na podłogę. Ponadto sam fakt, że przyłącza komina wewnętrznego znajdują się w szafce pod zbiornikiem wpływa w pewnym stopniu na ich ochronę. Z kolei odsłonięte przyłącza na zewnątrz w przypadku komina zewnętrznego stwarzają możliwość ich przypadkowego naruszenia i rozszczelnienia (istotne w przypadku obecności małych dzieci w mieszkaniu).
Zdjęcie: Marek Komsa, komin zewnętrzny.
Estetyka
Tu nie ma zdecydowanego zwycięzcy. Z kominami w akwariach morskich jest tak jak z porównaniem filtra wewnętrznego i kaskadowego. Dla jednego akwarysty plusem będzie to, że komin jest na zewnątrz i nie zabiera miejsca w zbiorniku i nie psuje w ten sposób jego estetyki wewnątrz. Natomiast dla innego akwarysty plusem będzie to, że komin jest ukryty wewnątrz i nie zaburza estetyki zbiornika z zewnątrz w postaci doklejonego elementu do bocznej szyby. Zatem co kto lubi.
Zobacz także: