Chrysiptera Rex to rybka rafowa, zamieszkująca zachodni Pacyfik oraz wschodnie wody Oceanu Indyjskiego. Ubarwienie tego garbika jest dosyć specyficzne – rybka jest jasnego koloru z głową o zabarwieniu granatowym, a wręcz szafirowym. Górna część głowy opalizuje na fioletowo.Tułów u ryb młodych jest w kolorze kości słoniowej i w zależności od miejsca pochodzenia może delikatnie wchodzić w pastelowy żółty lub pastelowy róż. Oczy posiadają przepiękny turkusowy kolor. Rybka wraz ze wzrostem może zmieniać kolor w kierunku bardziej brudnego żółtego lub brudnego różowego. Ryby te dorastają do około 7 cm.
Ich temperament z natury jest bardzo agresywny. Zaciekle przeganiają i atakują inne garbiki oraz Pseudoanthiasy. Ryby, które są radykalnie odmienne traktują zazwyczaj neutralnie, choć tak naprawdę nie ma tu jasnej reguły. Garbik ten jest bardzo ciekawski, jest doskonałym, szybkim i zwinnym pływakiem. Zachowuje się jednak trochę nerwowo i bywa lekko płochliwy. Jest bardzo terytorialny i potrafi gnębić dużo większe od siebie ryby, dlatego zaleca się wprowadzenie tej rybki jako ostatnią – zamykającą obsadę. Wówczas najlepiej jest wybierać jak najmniejszego osobnika.
Garbiki te bardzo nie lubią nowo wprowadzanych mieszkańców do akwarium i często wybierają sobie takie ryby jako główny cel ataku. Rybki te są wszystkożerne, nie są wybredne i chętnie żerują. Przyjmują pokarmy suche granulowane i płatkowane, ale najbardziej lubią mrożone i żywe. W diecie należy uwzględnić dodatek alg morskich. W większych akwariach można hodować jedną parę, która będzie regularnie podchodzić do tarła. Ryby nie pozwolą podpływać żadnym innym rybom do swojego rewiru i będą go bardzo agresywnie bronić. W przypadku trzymania pary należy mieć większy zbiornik – najlepiej około 300 litrów, aby inne gatunki miały gdzie pływać. Dla pojedynczego garbika w akwarium wielogatunkowym wystarczy zbiornik około 120 litrów. Jest to ryba bardzo odporna, ale nie jest zalecana początkującym akwarystom morskim z uwagi na bardzo agresywne zachowanie. Zdjęcie: Tommy Aquario.