Zdjęcie: Anthony Gomez, Caulastrea sp.
Zdjęcie: Carolin, Caulastrea sp.
Caulastrea sp. (mała szczepka)
Caulastrea sp.
Zdjęcie: Paweł Lemke, Caulastrea sp.
Nazwa gatunkowa: rodzaj Caulastrea w akwarystyce reprezentowany przez kilka gatunków: Caulastrea fructata, Caulastrea echinatula, Caulastrea curvata, Caulastrea tumida. Spotyka się kilkanaście odmian barwnych, które przeważnie posiadają swoje własne nazwy handlowe.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: w zależności od gatunku i odmiany występuje w Oceanie Indyjskim i Pacyfiku. Większość odmian pochodzi z importu z Indonezji, Filipin i Australii.
Ogólna charakterystyka: popularny koralowiec typu LPS.
Opis: szeroko dostępny pospolity koralowiec akwariowy, który rośnie w formie kulistej. Składa się z twardego pnia, niezwykle kruchego (zwłaszcza Caulastrea fructata), który w zasadzie można łatwo uszkodzić ruchem ręki a nawet zgnieść główny pień w palcach. Zaleca się ostrożne obchodzenie z koralem tego typu. Poszczególne główki o miękkiej tkance są dosyć duże i są silnie pofalowane. Najpopularniejsza odmiana jest koloru zielonego - dosyć ładnie fotosyntezuje. Spotkać można (rzadziej) odmiany o innej kolorystyce - jasnofioletowe, różowe, błękitne. Na rynku występują również odmiany dwukolorowe - głównie formy jasnobordowe lub jasnobrązowe jak np. bordowo-zielone lub brązowo-zielone. Formy dwubarwne zwykle są mają jedną główna barwę, natomiast środek polipa z tzw. mordka ma odmienna barwę. Formy barwne (inne niż jasnozielone) są zwykle bardziej agresywne i mają długie macki kłująco-parzące.
Zdjęcie: Bojan Bajicić, Caulastrea bicolor atakuje Caulastee standard (zieloną).
Rozmiar: w akwariach przeważnie koral osiąga 15 cm wysokości i przybiera postać kulistą (wyglądem przypomina sałatę).
Wymagania: ogólne parametry wody takie jak w przypadku innych koralowców: optymalna temperatura wody 23-27°C, optymalne zasolenie 34-36‰, pH 8,0-8,4. Koralowiec jest raczej mało wymagający w odniesieniu do innych koralowców z grupy LPS. Preferuje średnią cyrkulację wody ale również dobrze się czuje w osłoniętych miejscach. Lubi wodę regularnie odświeżaną podmianami - nawet w małych ilościach jak np. 10-15% objętości co tydzień. Należy zapewnić mu odpowiednio duży odstęp od innych korali.
Tempo wzrostu: średnie (w odniesieniu do korali typu LPS).
Stopień trudności utrzymania: umiarkowanie łatwy / średni.
Odżywianie: korale te odżywiają się za pomocą zooksanteli - wymagają więc odpowiedniego poziomu światła. Można je także dokarmiać ok. 2-3 razy w tygodniu fitoplanktonem i zawiesiną z zooplanktonu lub ewentualnie pożywkami / fluidami / suplementami dla korali (szczególnie gdy korale są umiejscowione w mocniejszym oświetleniu). Pokarm należy dozować do zbiornika przy wyłączonym odpieniaczu i filtrach (wystarczający czas karmienia to ok. 30-40 minut). Raz w tygodniu Caulastrea skonsumuje również pokarm o grubszej frakcji - jak solowiec, dafnia, lasonóg, wodzień.
Rozmnażanie: korale te w akwariach rozmnaża się sztucznie poprzez mechaniczny podział. Szczepki należy odcinać lub wyłamywać delikatnie je wykręcając i uważać przy tym, żeby nie zgnieść twardego lecz kruchego trzonka. Powinno się odłamywać główki, które znajdują się w najniższej części pnia tuż przy podłożu. Po odpowiednim podzieleniu takiego korala na osobne części otrzymuje się więcej osobników, które odtąd mogą żyć własnym życiem po przyklejeniu do twardej powierzchni (skałka, podstawka itp.). Jednak w takim przypadku koralowiec przeznaczony do podziału musi być w znakomitej kondycji.
Uwagi: koralowiec ten jest dosyć mocno popularny dlatego można nabywać szczepki w dosyć atrakcyjnych cenach. W zasadzie jego uprawę poleca się już akwarystom początkującym, gdyż jest to jeden z prostszych w uprawie korali typu LPS.