Synodus variegatus, darmowe zasoby domeny publicznej wikipedia.
Nazwa gatunkowa: Synodus variegatus.
Nazwa polska: brak. Jednak w krajach anglojęzycznych posiada nazwę Common Lizardfish - co można przetłumaczyć jako "rybojaszczurka".
Występowanie geograficzne: bardzo pospolicie w Indo-Pacyfiku od Morza Czerwonego, Zatoki Perskiej przez cały zachodni i środkowy Pacyfik aż po Hawaje.
Wygląd: głowa duża, tułów zwężający się ku tyłowi (wygląd przypomina nieco płaza), pysk bardzo duży i uzębiony, płetwa grzbietowa mała, ubarwienie kamuflujące - dominujący kolor tułowia zależny jest od cech genetycznych danej populacji - ryby mogą być np. jasno lub ciemno: szare, brązowe, beżowe.
Rozmiar: występują sprzeczne informacje co do rozmiaru tego gatunku, być może jest to związane z tym, że odseparowane od siebie populacje mają inne rozmiary co może być związane z cechami genetycznymi różnych populacji, dostępnością pokarmu i jego jakością, warunkami wodnymi itp. W Morzu Czerwonym nie przekracza 25 cm, natomiast doniesienia z Pacyfiku wskazywały egzemplarze do 40 cm wielkości.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: żyje na rafach koralowych, wśród gruzu skalnego, w lagunach i na glonowiskach oraz w środowiskach piaszczystych. Gatunek przystosował się do różnego typu środowisk stąd jest tak powszechny w naturze na licznych i odmiennych stanowiskach.
Wymagane parametry wody: KH 7-12, pH 7.9-8.4, zasolenie ok. 32-37‰.
Temperatura: zalecana 24-28°C.
Zalecany minimalny litraż: ok. 450 l. dla jednego osobnika w akwarium jednogatunkowym (minimalna długość zbiornika 150-160 cm) lub 720 l. w akwarium wielogatunkowym.
Zachowanie: w naturze dorosłe ryby są spotykane pojedynczo lub w parach. Prowadzą przydenny tryb życia, zwykle czekają w bezruchu nawet przez kilka godzin na małe ryby i skorupiaki, które przepływają obok aby na nie zapolować. Na podłożu piaszczystym ryba potrafi się zagrzebać w piasku i czekać z wystającą głową na swoją ofiarę. należy pamiętać, że ryby te są typowymi drapieżnikami i mniejsze organizmy w akwarium zwykle skończą jako ich pokarm.
Dieta: żywi się mięczakami i drobnymi skorupiakami, małymi rybami i narybkiem. Poluje nieustannie na różnorodne bezkręgowce wodne. Można podawać mrożoną stynkę, większe krewetki w kawałkach, kawałki filetów rybnych. Jednak najlepszym pokarmem będą żywe ryby tolerujące okresowo słoną wodę - np. molinezje żaglopłetwe, żółtaczki indyjskie. Warto posiadać osobny zbiornik z takimi rybami, gdyż dosyć dobrze się one mnożą w warunkach akwariowych i dzięki temu jest stały żywy pokarm.
Rozmnażanie: brak danych.
Uwagi: brak.