Bambusy to dosyć spora grupa łodygowych roślin pochodzących z Azji Południowej (Indie, Bangladesz, Myanma) i Południowo-Wschodniej (Chiny, Wietnam, Laos, Kambodża, Tajlandia, Filipiny, Malezja, Indonezja). Okazało się, że niektóre gatunki (zwłaszcza z Chin) są mrozoodporne i dość dobrze rosną w Polsce (niektóre osiągają nawet 4 m.).
Są to rośliny dosyć specyficzne, z reguły bardzo szybko rosną (niektóre gatunki nawet 1 m na dobę), wytwarzają zdrewniałe łodygi o charakterze segmentowym. Zdrewniałe łodygi o wyglądzie rurek są bardzo trwałe i dosyć odporne na wodę. W akwariach z powodzeniem mogą wytrzymywać nawet 2 lata. W Azji często wykorzystywane są jako budulec do domów - chat, narzędzi, drabin, rusztowań, ozdób, przedmiotów użytkowych itp. Wiele gatunków rośnie w miejscach wilgotnych, podtopionych, zalanych niskim poziomem wody, będąc jednocześnie częścią biotopów, w których żyją ryby. Dlatego rurki bambusowe można wykorzystywać do aranżacji w akwarystyce. Łodygi (suche i zdrewniałe jak na powyższym zdjęciu) powinny być przycięte na jednakową długość i wystawać ponad lustro wody (łodyg świeżych - zielonych nie wolno stosować, gdyż będą gnić). Bambusy są bardzo dekoracyjne w zbiornikach akwariowych.
Zdjęcie: Karol Łuczak
Najtrudniejsze jest ich zamocowanie w podłożu - tak aby stały pionowo i stabilnie w słupie wody. Istnieje kilka sposobów ich mocowania. W zasadzie najlepsze jest ich przyklejenie do dna za pomocą silikonu akwarystycznego. Jednak w przypadku zmiany aranżacji będzie się to wiązać z koniecznością pracowitego usuwania kleju z szyby dennej. Innym sposobem mocowania jest sposób polegający na wykorzystaniu cegieł, które należy pociąć na mniejsze kawałki szlifierką. W każdym kawałku po środku należy wywiercić wiertarką lub otwornicą otwór - nieco mniejszy niż średnica rurki bambusowej. W ten otwór należy wcisnąć ciasno z większą siłą łodygę bambusa lub wkleić ją na silikon akwarystyczny. Cegła będzie wtedy obciążnikiem dla niego i jednocześnie stojakiem. Takie cegły zasypuje się wówczas podłożem i w końcowym efekcie nie będzie ich widać. Ten typ mocowania jest jednak dosyć pracochłonny ale plusem jest to, że nie ingeruje się w zbiornik. Jeszcze innym rozwiązaniem jest sporządzenie mieszanki grubego żwiru i silikonu akwarystycznego i uformowanie z takiej masy stożków o średnicy podstawy np. 5 cm. W wierzchołek takiego stożka należy włożyć rurkę bambusa. Po zastygnięciu silikonu otrzymujemy w ten sposób stabilnie stojącą pałeczkę ze stożkowatą podstawą.
Czasem do montażu może wystarczyć nam jedynie gruba warstwa żwiru np. 7-10 cm aby utrzymać bambusowe rurki w pionie. Wówczas można wsypać także niewielką ilość żwiru do środka rurek aby dodatkowo je wzmocnić i ustabilizować (np. na wysokość 10 cm ich wysokości). Dobrym rozwiązaniem jest także ten żwir zakleić w środku rurki silikonem akwarystycznym. Jednak ta metoda nie da nam żadnej gwarancji, że bambus się nie poprzestawia czy poprzegina na boki. .
Żywych bambusów nie wykorzystuje się w akwarystyce, gdyż są to rośliny bardzo ekspansywne, duże i szybko rosnące. W akwariach takie rośliny mogłyby rosnąć zwykle 5-15 cm na dobę. Po za tym na rynku ogrodniczo-kwiaciarskim dostępne są jedynie gatunki rosnące w wilgotnych glebach, które nie nadają się do akwariów gdyż gniją od nadmiaru wody. Natomiast bambusy o charakterze bagiennym, które mogłyby sobie dać radę w akwariach są uznawane za chwasty i nie są sprowadzane do Europy.
Dracena "Lucky Bamboo".
Uwaga - na rynku są dostępne rośliny o nazwie "Lucky Baboo" - nie jest to bambus a dracena z gatunku Dracaena sanderiana. Nazwa ta jest myląca i jest to jedynie nazwa handlowa. Łodyga tej rośliny przypomina z wyglądu bambusa, jednak nie jest to roślina, która powinna mieć łodygę zanurzoną w wodzie, gdyż ta zgnije między trzecim a szóstym miesiącem uprawy. Nie jest to roślina bagienna dlatego w wodzie można zanurzać jedynie jej korzenie. Dracena ta jest specjalnie formowana tak jak. np. drzewko Bonzai, gdzie łodyga pozbawiana jest części zielonych, często mechanicznie jest formowana spiralnie a korzenie tej rośliny są przygotowywane do obcowania z wodą w uprawie hydroponicznej. Tej draceny nie zaleca się do wykorzystywania w akwariach.