Zdjęcie: Rafał Konecki, Condylactis gigantea green.
Nazwa gatunkowa: Condylactis gigantea.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: Zachodni Atlantyk (Głównie Zatoka Meksykańska i Morze Karaibskie).
Wygląd: ukwiał posiada grube, parzące macki. Najbardziej pożądane egzemplarze wśród akwarystów posiadają jaskrawo wybarwione końcówki macek w odróżniającym się kolorze. Najczęściej spotyka się ukwiały beżowe z fioletowymi końcówkami macek, jasne z różowymi zakończeniami i zielonkawe lub żółtawe z fioletowymi końcami.
Rozmiar: w naturze do 40 cm rozpiętości i 15 cm wysokości. W akwariach mniejszy.
Długość życia: prawdopodobnie kilka lat.
Typ środowiska: jest to ukwiał spotykany raczej wśród skał i kamieni na płyciznach (zwykle do kilku metrów) w pasie przybrzeżnym gdzie występuje spora ilość światła. Ukwiały te są agresywne, nie bytują w koloniach a raczej występują pojedynczo na swoich stanowiskach. W naturze żyją w symbiozie z różnymi zwierzętami - krewetkami, krabami a nawet niektórymi rybami.
Wymagane parametry wody: zasolenie optymalne ok. 35‰, pH 8,0-8,4.
Temperatura: zalecana 23-26°C.
Zalecany minimalny litraż: 120 l.
Zachowanie: należy uważać aby nie umieszczać w jego okolicy korali i innych ukwiałów, które z czasem będą mocno poparzone. W akwariach Condylactis gigantea bywa zasiedlany przez błazenki.
Dieta: mięsożerny - można podawać drobny pokarm mrożony - dafnię, oczliki, artemię, kiełża, mysis, kryla, drobne kawałki filetów rybnych, owoce morza. Warto wlewać do zbiornika co pewien czas fitoplankton. Ukwiał ten może się także odżywiać za pomocą zooksanteli (poprzez światło).
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: zarówno bezpłciowe poprzez podział (klonowanie) lub płciowe poprzez zapłodnienie jajeczek samicy przez nasienie samca. Larwy wówczas żyją planktonicznie w toni wodnej i po pewnym czasie przyczepiają się do twardego podłoża, gdzie przekształcają się w docelową miniaturową formę.
Uwagi: brak.
Zobacz także:
Kliknij, aby przejść do artykułu o ogólnej charakterystyce ukwiałów