Zdjęcie: https://www.reeflex.net/, Stenopus zanzibaricus.
Nazwa gatunkowa: Stenopus zanzibaricus.
Inne nazwy (Nazwa polska / handlowa / synonimy / nazwy odmian barwnych): brak. Czasami w środowiskach akwarystycznych jest nazywana zanzibarką lub krewetką zanzibarską. Gatunek należy do grupy tzw. krewetek boksujących.
Rodzina: Stenopodidae.
Wygląd: krewetki te mają żółtawy tułów, jednak ostatnie segmenty pancerza są przezroczyste z dwiem obrączkami w kolorze pomarńczowo-brązowym. Szczypce posiadają drobne kolce i są białawe, czułka są czerwone.
Występowanie geograficzne: głównie Ocean Indyjski w okolicach Zanzibaru i Madagaskaru. Notowana jednak w wielu innych miejscach Oceanu Indyjskiego a nawet Zachodniego Pacyfiku.
Wielkość: do 4,5 cm długości samego tułowia. Jednak krewetka optycznie posiada większe rozmiary ze względu na dosyć duże odnóża i szczypce, których rozpiętość jest większa.
Długość życia: ok. 3 lata.
Typ środowiska: spotykana jest głównie w bardzo płytkich wodach o głębokości 1-5 m. najczęściej na rafach koralowych lub w ich okolicach.
Wymagane parametry wody: optymalne zasolenie 35,5‰, PH 8,0-8,4.
Temperatura: zalecana 26-28°C. Temperatura poniżej 24°C może być dla tego gatunku niebezpieczna.
Zalecany minimalny litraż: ok. 240 l. dla jednego osobnika w akwarium wielogatunkowym lub 450 l. dla dwóch osobników (dobranej pary).
Zachowanie: krewetki te są agresywne w stosunku do innych krewetek w akwarium. Krewetki same dobierają się w pary. Zaleca się trzymanie jednego osobnika lub dobranej pary.
Dieta: mięsożerne (chętnie spożywają mrożonki) - żywią się artemią, lasonogami, kiełżami, ikrą, wieloszczetami itp. Można podawać suche pokarmy w postaci płatków i granulatów mięsnych.
Dymorfizm płciowy: samice są większe.
Rozmnażanie: czasami samica może nosić jajka pod odwłokiem w domowych akwariach. Wymaga to jednak wczesniej dobrania się jej z samcem w parę. Brak danych o odchowie młodych w akwariach.
Uwagi: gatunek bardzo często mylony z krewetką z Atlantyku - Stenopus scutellatus, który odróżnia się białymi czułkami i bardziej ubarwionymi szczypcami.