Zdjęcie: Katarzyna Sienkiewicz, Hyphessobrycon megalopterus.
Nazwa gatunkowa: Hyphessobrycon megalopterus.
Nazwa polska: barwieniec czarny, spotykany również pod nazwą fantom czarny.
Występowanie geograficzne: dorzecze rzeki Paraguay (północna Argentyna) oraz Guapore (zachodnia Brazylia) w Ameryce Południowej.
Wygląd: ciało kształtem przypomina romb i jest barwy szarej. Gatunek ten posiada charakterystyczną ciemną plamę tuż za skrzelami. Samce posiadają płetwy koloru czarnego, natomiast samice mają płetwy koloru czerwonego.
Rozmiar: do 5 cm.
Długość życia: maksymalnie 3-5 lat.
Typ środowiska: w naturze są to przejrzyste wolno płynące wody w rozlewiskach rzecznych i jeziorach. Natomiast w akwariach ryby te często są hodowane w typowych zbiornikach roślinnych.
Wymagane parametry wody: pH 5-7, GH 0-18.
Temperatura: tolerowane 22-28°C.
Zalecany minimalny litraż: 60 l.
Zachowanie: spokojne i towarzyskie - w akwarium zaleca się trzymanie minimum 8 osobników, ponieważ są to ryby ławicowe, które lepiej się czują i prezentują w grupie.
Dieta: wszystkożerne - w naturze żywią się głównie niewielkimi bezkręgowcami. W akwarium chętnie zjadają pokarmy suche, mrożone oraz żywe (dafnia, oczlik).
Dymorfizm płciowy: samce mają płetwy koloru czarnego, a samice czerwonego.
Rozmnażanie: łatwe - w dużych akwariach z obfitą roślinnością i licznymi kryjówkami często dochodzi do samoistnego odchowania się młodego narybku. Jednak jeśli chcemy uzyskać większą ilość młodych konieczny będzie zbiornik tarliskowy z temperaturą 26°C i PH poniżej 6,5. Tarło powinno się odbywać grupowo z udziałem ok. 10 szt. ryb (5 samców, 5 samic). Po wytarciu należy oddzielić dorosłe osobniki od ikry. Młode po wylęgu, który następuje po jednej dobie można skarmiać larwą artemi.
Uwagi: brak.
Tekst: Karol Skalski