Zdjęcie: Steve Childs, www.flickr.com, Hymenocera picta, CCA 2.0
Nazwa gatunkowa: Hymenocera picta.
Inne nazwy (Nazwa polska / handlowa / synonimy / nazwy odmian barwnych): potocznie nazywana krewetką harlequinową ze względu na pstrokate ubarwienie. Nie jest to jednak precyzyjne określenie, ponieważ nazywane w ten sposób są również inne krewetki z rodzaju Hymenocera.
Rodzina: Hymenoceridae.
Wygląd: krewetki te są w kolorze białawym, kremowym lub beżowym w plamy niebieskawe, fioletowe, bordowe lub czerwonawe z żółtym lub niebieskim obramowaniem. Odnóża kroczne w paski (np. biało-brązowe lub biało-bordowe). Zestawień kolorystycznych mogą dziesiątki typów. Wszystko zależy od miejsca występowania i cech genetycznych lokalnej populacji.
Występowanie geograficzne: Ocean Indyjski oraz Pacyfik.
Wielkość: do ok. 5 cm. długości samego pancerza.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: spotykana głównie na rafach koralowych na głębokości 1-20 m.
Wymagane parametry wody: optymalne zasolenie 35,5‰, PH 8,0-8,4.
Temperatura: zalecana 25-29°C. Gatunek ten jest wybitnie ciepłolubny.
Zalecany minimalny litraż: ok. 200 l. dla jednego osobnika w akwarium wielogatunkowym. Należy uważać na dobór ryb, ponieważ krewetka ta jest powolna i może być narażona na atak większych ryb. Dla dobranej pary w akwarium wielogatunkowym - ok. 350 l.
Zachowanie: krewetki te są czasami agresywne względem siebie, jednakże samiec i samica zwykle żyją ze sobą zgodnie. Chcąc mieć więcej niż jedną sztukę w akwarium należy mieć bardzo duży litraż. Krewetki te poruszają się wolno i z gracją.
Dieta: mięsożerny specjalista pokarmowy - żywi się tylko rozgwiazdami. Zaleca się założenie osobnego zbiornika do hodowli dzikich asterin (najlepiej większych egzemplarzy 1-1,5 cm). Karmić należy mniej więcej co 5 dni podając żywą lub martwą rozgwiazdę. W między czasie dobrze jest wpuszczać co pewien czas dzikie asteriny, na które krewetka będzie sobie polować. Po złapaniu rozgwiazdy zazwyczaj zaciąga ją w ustronne miejsce - np. do jaskini gdzie następnie sobie ją konsumuje przez wiele godzin. Z reguły nie daje się przekonać tych krewetek zamiennie do innego typu pokarmu, przez co harlequiny są drogie w utrzymaniu. Duże osobniki potrafią upolować jeżowca o krótkich kolcach.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: istnieją doniesienia o rozmnożeniu w akwariach morskich. Odchów larw jest bardzo trudny.
Uwagi: brak.