Zdjęcie: Maniek Maniek, Strombus spp.
Nazwa gatunkowa: Strombus spp.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: Polska nazwa - Skrzydelnik. W skład rodzaju wchodzi około 50 gatunków. Trwają obecnie spory naukowe o kształt tego rodzaju. Nieustannie są jakieś gatunki przesuwane do innego rodzaju. Ponieważ często nie wiadomo z czym tak naprawdę akwarysta ma do czynienia - dlatego używa się w akwarystyce nazwy Strombus spp. do określania całej rodziny skrzydelników.
Występowanie geograficzne: Przeważnie Indopacyfik, oraz kilka gatunków - Atlantyk.
Muszla: W zależności od gatunku, jednak większość mieści się w przedziale 3-8 cm (Strombus gigas - nawet 11,2 cm). Pospolite gatunki znajdujące się w obrocie akwarystycznym rzadko przekraczają 5 cm. Muszle są grubościenne z wysoką skrętką i szpicem. Niekiedy mają wyrostki przypominające kolce. Kolorystyka i wzory są różne i zależą nie tylko od konkretnego gatunku ale również od cech lokalnej populacji.
Ciało: najczęściej jest szarawe, choć u różnych gatunków może mieć odmienną kolorystykę. Strombusy posiadają długie czułka z kolorowymi oczami na końcach, które wyraźnie wyróżniają się u tej rodziny ślimaków. Cechą charakterystyczną jest krótki syfon. Wieczko jest dosyć małe.
Długość życia: brak danych (prawdopodobnie kilka lat).
Typ środowiska: głównie w podłożu piaszczystym lub mulistym. Niektóre gatunki mieszkają na rafach koralowych lub w ich pobliżu, także w środowiskach tzw. łąk morskich, często spotykane na płyciznach już od głębokości 1 m. Bardzo popularne wśród akwarystów morskich.
Wymagane parametry wody: 7,9-8,4 PH. Zalecane zasolenie 34-36‰.
Temperatura: zalecana 23-26°C.
Zalecany minimalny litraż: mniejsze gatunki 50 l., większe 100-120 l.
Zachowanie: Większość gatunków porusza się charakterystycznymi skaczącymi ruchami. Ślimak często aktywny w dzień.
Dieta: uważane głównie za roślinożerne lub wszystkożerne z przewagą pokarmów roślinnych - żywią się głównie glonami i detrytusem.
Rozmnażanie: Samice składają jaja w taśmach o galaretowatej otoczce.
Uwagi: Muszle Strombusów często dostępne są w sklepach pamiątkarskich w miejscowościach turystycznych nad polskim Bałtykiem (ale także na całym świecie). Są wykorzystywane do produkcji ozdób. Są to ślimaki bardzo powszechne w środowisku naturalnym, stąd cena muszli jest dosyć niska. Mięso tych mięczaków jest w wielu miejscach (szczególnie większych gatunków) uważane za przysmak. Niektóre gatunki (uważane za bardziej szlachetne - np. Strombus gigas) wytwarzają perły w kolorze różowym.
Tekst: Tommy Aquario.