Zdjęcie: Francois Libert, Coris cuvieri, dorosły osobnik, CC BY-NC SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Coris cuvieri.
Nazwa polska: korys Cuviera.
Występowanie geograficzne: w rejonach subtropikalnych i tropikalnych Oceanu Indyjskiego (Morze Czerwone, Wschodnia Afryka, Półwysep Arabski, Zatoka Perska, Indie, Sri Lanka, Morze Andamańskie).
Wygląd: ryba inaczej wygląda gdy jest młoda i zupełnie inaczej gdy jest dojrzała (inne jest zarówno ubarwienie jak i kształt). Dorosłe osobniki w kolorystyce beżowo-zielono-brązowej w turkusowe drobne plamki (istnieje minimum kilka odmian barwnych różniących się nieco zestawem kolorów). Młode egzemplarze są rudo-pomarańczowe w czarno-białe plamy.
Zdjęcie: Francois Libert, Coris cuvieri, młody osobnik, CC BY-NC SA 2.0
Rozmiar: w naturze do około 38 cm, przeważnie jednak mniej.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: żyje głównie na gruzowiskach skalnych i glonowiskach, czasami spotykany również na rafie koralowej na głębokości 2-50 m.
Wymagane parametry wody: KH 8-12, pH 8.1-8.4, zasolenie ok. 35‰.
Temperatura: zalecana 25-29°C
Zalecany minimalny litraż: ok. 720 l. dla osobnika do 20 cm w akwarium wielogatunkowym, dla większych egzemplarzy 1500-2000 l. Najbardziej odpowiedni będzie jednak zbiornik oceaniczny.
Zobacz także:
Zachowanie: młode osobniki są spokojne i towarzyskie, jednak dorosłe są agresywne i waleczne, silnie terytorialne, prowadzą samotniczy tryb życia, przejmująca całkowitą władzę w zbiorniku, nękają inne gatunki. Ryba ta raczej nie nadaje się do wielogatunkowych zbiorników słonowodnych ze względu na temperament i wielkość. Ze względu na swoją dietę skonsumuje wszystkie jeżowce, krewetki, kraby, ślimaki, małże itp. zamieszkujące akwarium. W poszukiwaniu pokarmu w zbiorniku podnosi, przesuwa i obraca skały.
Dieta: żywi się mięczakami, drobnymi skorupiakami, wieloszczetami (w przypadku braku pokarmu). Lubi polować na różnorodne bezkręgowce wodne.
Dymorfizm płciowy:brak danych.
Rozmnażanie: gatunek jajorodny, w akwariach ryba się nie rozmnaża.
Uwagi: ryba dosyć problematyczna w typowych akwariach morskich. Gatunek nieco podobny do bardziej ubarwionego Coris gaimard.