Powierzchnia: 2 754 000 km2.
Średnia głębokość: ok. 2430 m.
Największa głębia: 7686 m. (głębia Barlett w Rowie Kajmańskim)
Zasolenie: ok. 35,5-36‰.
Temperatura wody: raczej stabilna przez cały rok - w północnych rejonach morza nie spada poniżej 24°C, natomiast w południowej części nie spada poniżej 25°C. Lokalnie w niektórych zatokach może się nagrzewać do wyższych temperatur - nawet 29°C. Przez większą część roku temperatura wody jest bardzo stabilna i mieści się w przedziale 24,5-27°C.
Największe rzeki: Magdalena, Atrato.
Największe miasta: Santiago de Cuba, Port-au-Prince, Santo Domingo, Caracas, Maracaibo, Barranquilla, Cartagena, Colón, Belize City, Cancun, Playa del Carmen.
Państwa: położone na kontynencie: Wenezuela, Panama, Kostaryka, Nikaragua, Honduras, Gwatemala, Belize, Meksyk. Z większych państw położonych na wyspach: Kuba, Dominikana, Haiti, Jamajka, Portoryko. Inne wyspiarskie mikro państwa i małe terytoria zależne: Kajmany, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Aruba, Bonaire, Curacao, Saba, Sint Estatius, Sint Maarten, Anguilla, Saint Kitts i Nevis, Antigua i Barbuda, Montserrat, Gwadelupa, Dominika, Martynika, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada, Trynidad i Tobago.
Kontynent: Ameryka Południowa (od południa) i Ameryka Północna, a dokładniej Ameryka centralna (od zachodu i północy).
Morze Karaibskie jest połączone z Oceanem Atlantyckim (od wschodu) i jego granicę wyznacza łańcuch wysp (Antyli). Natomiast od północy akwen ten oddziela od Zatoki Meksykańskiej Półwysep Jukatan (Meksyk) oraz Kuba - pomiędzy nimi znajduje się Cieśnina Jukatańska. Morze Karaibskie cechuje się bardzo czystą i przejrzystą wodą o specyficznym kolorze intensywnego błękitu i plażami z białym, bardzo drobym piaskiem. Akwen ten jest nieco bardziej czysty niż wody Zatoki Meksykańskiej, z którą graniczy. Pływy osiągają wysokość do ok. 1 metra. W morzu licznie występują rafy koralowe. Akwen leży głównie w strefie tropikalnej, stąd woda jest ciepła przez cały rok i nie spada poniżej 24°C. Wszystkie państwa wyspiarskie położone na Morzu Karaibskim żyją z turystyki (poza Haiti - ze względu na fatalną sytuację gospodarczą tego kraju). Ciekawostką jest fakt, że Morze Karaibskie łączy się z Oceanem Spokojnym poprzez sztucznie wybudowany Kanał Panamski, którym migrują inwazyjne gatunki zwierząt w obu kierunkach.
Półwysep Jukatan, Meksyk, widok w kierunku Morza Karaibskiego.