Falownik, zwany również cyrkulatorem to sprzęt kojarzony głównie z akwariami morskim. Tam jego głównym zadaniem jest imitowanie fal morskich. Jednak urządzenia te bywają również wykorzystywane w akwariach słodkowodnych. Falowniki tam jednak spełniają nieco inną rolę w odróżnieniu do akwariów słonowodnych.
W słodkiej wodzie ich rola polega głównie na rozprowadzaniu wody po całym zbiorniku. Widać to doskonale na przykładzie dużych zbiorników w typie Malawi lub Tanganika. Falowniki stosuje się tam często w akwariach o minimalnej długości 120 cm. Strumień wody z filtra kubełkowego ma efektywną donośność zwykle na odcinku do 100 cm (oczywiście jest to zależne od mocy filtra, bo wielki kubły o mocnej pompie mogą tą donośność mieć nieco większą ale są to bardzo rzadkie przypadki). Chcąc jednak mieć mieć odpowiedni obieg wody w akwarium słodkowodnym o długości np. 150 czy 200 cm mamy zazwyczaj dwa rozwiązania. Można zastosować dwa filtry w takich zbiornikach w naprzeciwległych końcach - np. dwa filtry kubełkowe lub jeden filtr kubełkowy i np. drugi wewnętrzny. Inną metodą jest użycie falownika, który generuje mocniejszy strumień wody. Wówczas w jednym narożniku można ustawić wylot wody z filtra kubełkowego a po drugiej stronie akwarium zamontować falownik. Wtedy nie będzie problemów z obiegiem nawet w bardzo długich akwariach jak np. 200 cm. Cała masa wody powinna swobodnie cyrkulować wtedy w akwarium. Natomiast jeżeli w długim akwarium będziemy dysponować tylko jednym wylotem strumienia wody, wówczas w drugim końcu akwarium woda nie będzie cyrkulować i będzie to źródłem problemu zastoju wody, która w drugiej części akwarium nie będzie odpowiednio oczyszczana i natleniana. Ponadto ta stojąca masa wody może mieć inna temperaturę. Jeżeli nie będzie obiegu wody w zbiorniku to woda ta nie będzie miała możliwości ogrzania się. Problem ten w akwariach słodkowodnych doskonale rozwiązuje falownik z akwarium morskiego.
Po za tym nie każdy potrzebuje mieć nadfiltrację w zbiorniku (zwłaszcza przy małej obsadzie)i niekiedy nie ma sensu stawiać drugiego filtra kubełkowego, tym bardziej że jest on znacznie droższy niż falownik. Wtedy warto rozważyć kupno falownika. Taki falownik jeżeli weźmiemy pod uwagę moc strumienia wody ma znacznie mniejszy pobór energii niż filtr wewnętrzny czy kubełkowy i jednocześnie ma znacznie większą siłę strumienia wody. Droższe modele falowników mają możliwość elektronicznej regulacji siły strumienia wody, co jest sporym ułatwieniem gdyż obieg wody można sobie indywidualnie dostosować do swojego zbiornika. Falownik w akwarium słodkowodnym może być również przydatny przy prowadzeniu akwarium środowiskowego. Jeżeli planujemy arnażację potoku górskiego z silnym nurtem wody wtedy falownik również rozwiąże problemy z zapewnieniem odpowiedniego obiegu wody w akwarium.
WIęcej szczegółów odnośnie mocy falowników, ich specyfiki, mocowania itp. znajduje się w artykule poniżej: