Zdjęcia: Francois Libert, Canthigaster valentini, CC BY-NC SA 2.0
Nazwa gatunkowa: Canthigaster solandri.
Nazwa polska: brak - jednak w wielu krajach anglosaskich rozdymki o kropkowato-cętkowanym wzorze określa się w wolnym tłumaczeniu jako rozdymki cętkowane.
Charakterystyka: mała słonowodna ryba z rodziny rozdymkowatych.
Występowanie geograficzne: gatunek pospolity w całym Oceanie Indyjskim (również w Morzu Czerwonym) oraz Pacyfiku (mowa o rejonie subtropikalnym i tropikalnym).
Wygląd: tułów nieregularny, bańkowaty, głowa bardzo duża w stosunku do reszty ciała, płetwy niewielkie, pyszczek nieco wyciągnięty w ryjek, oczy duże - wystają poza obrys głowy, ryba potrafi obracać gałkami ocznymi w pewnym niewielkim zakresie. W zależności od miejsca występowania różni się nieznacznie detalami w kolorystyce i wzorze na ciele. W ostatnich latach doszło do pewnego uporządkowania systematyki rozdymek cętkowatych. Wiele wcześniejszych odmian barwnych zostało uznanych za osobne gatunki. Za najpowszechniejszą w akwarystyce i najładniejszą z wyglądu uznaje się właśnie gatunek Canthigaster solandri, który jako najpospolitszy jest również najłatwiej dostępny.
Na brązowym, beżowym lub rdzawym tułowiu występuje charakterystyczny układ równo rozmieszczonych turkusowych kropek, koniec ryjka oraz tylne krańce płetwy ogonowej są zabarwione na żółto lub pomarańczowo, podbrzusze zwykle jaśniejsze, wokół oczu kropki zwykle przekształcają się w liniowe wzorki.
Rozmiar: do 11 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: głównie przebywa na rafach koralowych lub w ich okolicach na głębokości 10-36 m.
Wymagane parametry wody: KH 8-12, pH 8.0-8.4, zasolenie ok. 35‰.
Temperatura: zalecana 24-28°C
Zalecany minimalny litraż: ok. 300 l. dla dorosłego osobnika w akwarium wielogatunkowym (nie lubi mocno zarybionych zbiorników i może być problematyczna w akwariach wielogatunkowych, gdyż jest to raczej ryba o typie samotniczym).
Zachowanie: ryba powolna, ciekawska o niezbyt dynamicznych ruchach. Potrafi się okręcić wokół własnej osi i zawisnąć w toni wodnej na pewien czas. Jest nieco śmieszna - płynąc kręci ryjkiem na boki i przewraca oczami. Często porusza się ze zwiniętą płetwą ogonową. Bardzo młode ryby są spotykane w grupach, jednak dorosłe są silnie terytorialne. Samce walczą do upadłego o swoje rewiry. Zaleca się trzymanie tylko jednego osobnika. Rozdymki są agresywne w stosunku do innych gatunków rozdymek oraz innych ryb blisko spokrewnionych jak i podobnych z wyglądu - np. kostery. Uwaga ryby te niszczą korale i makroglony, stąd bardziej nadają się do akwariów skalnych.
Dieta: wszystkożerne: makroglony, glony nitkowate, miękkie glony, mięczaki, małe wieloszczety, skorupiaki, małe krewetki, mięso kalmarów i ośmiornic, lasonogi, koralowce, niektóre gąbki, solowiec, kiełże, kryl, mszywioły, osłonice, małe rurówki, także pokarmy sztuczne - suche (również mrożonki). Gdy jest głodna najczęściej przeczesuje skały w poszukiwaniu pokarmu.
Dymorfizm płciowy: brak danych.
Rozmnażanie: gatunek jajorodny, źródła wskazują, że nie tworzy haremów tak jak Canthigaster valentini a monogamiczne pary, które zajmują swoje terytorium. Jest to prawdopodobnie związane z mniejszym nasileniem osobników. Ryby jednak nie wchodzą w bliższe relacje ze sobą (poza tarłem) choć przebywają w bliskiej odległości od siebie i często wspólnie żerują. Nie zaobserwowano w akwariach aby osobniki dobierały się w pary - mała powierzchnia zbiorników prowadzi zwykle do walk między osobnikami. Tarło typowe jak u rodzaju Canthigaster - trwa krótką chwilę, samica wykopuje dołek ryjkiem w miękkim podłożu, nad nim następuje akt płciowy - samica składa ikrę, którą jednocześnie zapładnia samiec, po czym zagrzebuje ją płetwą ogonową. Przysypaną ikrą nikt się już dalej nie opiekuje a w kolejnym tarle, które może się odbyć np. na drugi lub trzeci dzień jest wybierane przez nią inne miejsce na swoim terytorium.
Uwagi: mięso tych ryb zawiera toksyny. W razie zagrożenia ryba pompuje w siebie duże ilości wody i powiększa swoją objętość przybierając kształt kuli - jest to forma obrony, polegająca na odstraszaniu potencjalnych agresorów.
Pozostałe, podobne cętkowane gatunki to C.petersi (C.papua), C.compressa, C.janthinoptera, C.amboinensis, C.natalensis. Często gatunki te pomimo, że nie pokrywają swoim występowaniem tych samych rejonów co C. solandri to jednak trafiają do obrotu akwarystycznego mylnie jako ten własnie gatunek.