Większość akwarystów dąży do tego, aby woda w ich akwariach była jak najbardziej przejrzysta, wręcz krystaliczna - ale czy w naturze ryby żyją w takiej właśnie wodzie?
Otóż nie wszystkie ryby żyją w takiej wodzie a w zasadzie należałoby powiedzieć, że dotyczy to mniejszości gatunków ryb słodkowodnych jak i słonowodnych. W akwariach dążymy do krystalicznie przejrzystej wody ze względu na walory dekoracyjne jak i kwestie obserwacyjne. Trudno byłoby oglądać ryby z wód błotnistych w akwariach z mętną brązową wodą. Dlatego akwaryści dążą do utrzymywania wody o jak największej przezroczystości. Ideałem jest woda bezbarwna bez cech zmętnienia. Należy pamiętać, że barwa i zmętnienie to dwie rózne sprawy. Obrazuje nam przykład zaparzonej herbaty. Parząc wysokiej jakości czarną herbatę uzyskuje się ciemno bursztynową ciecz, która jest niemal brązowej barwy ale jest jednocześnie przezroczysta, gdyż nie posiada zmętnienia. W naturze spotkać jednak można różne wody, o różnym poziomie zmętnienia i odmiennej barwie. Jakiej? W zasadzie każdej kolorystyce i nie ma w tym żadnej przesady. Ale po kolei...
Kolor czarny
W akwariach w typie czarnych wód spotykamy wodę ciemną - ciemno bursztynową czy nawet herbacianą. Woda ta ma ciemny kolor i odpowiedzialne są za to polifenole (np. garbniki, taniny) lub kwasy humusowe i różne inne związki, które mają pochodzenie organiczne. W ekstremalnych przypadkach woda jest tak ciemna jak ciemna jest esencja herbaciana. Często ryby ławicowe żyjące w takich warunkach wodnych wykształcają neonowe barwy aby móc odnaleźć swoją ławice, gdyż słaba widoczność mogłaby spowodować, że niektóre osobniki bez sygnalizacyjnych barw mogłyby nawet zgubić swoją ławicę. Znaczna liczba gatunków z czarnych wód pochodzi np. z terenów Amazonii w Ameryce Południowej.
Kolor biały
Biała woda w naturze również występuje. Zwykle są to miejsca, w których podłoże jest ilaste. Zazwyczaj jest to na obszarach górskich, podgórskich czy wyżynnych w miejscach gdzie są tzw. młode pasma górskie. Pył ilasty ma bardzo drobną frakcję (pylastą) i barwi wodę na biały lub biało-szary kolor. Oczywiście w takich wodach również egzystują ryby.
Kolor żółty
Woda o zabarwieniu żółtym występuje zazwyczaj w akwenach, w których jest rozpuszczonej sporo materii organicznej ale nie aż tyle jak w czarnych wodach. Często zbiorniki o żółtawej wodzie występują na terenach leśnych, gdzie rosną drzewa, które zrzucają liście (torfowiska, zalewiska czy zalesione bagna). Woda barwi się na żółto właśnie od liści w niej zalegających. Często także żółta woda tworzy się w leniwie płynących jeziorach lub stawach na obszarach gdzie nie ma pory suchej - np. w różnych miejscach Europy klimatu umiarkowanego. Choć bywają również akweny, które barwę żółta otrzymują z podmywania podłoża i skał jak np. Rzeka Żółta (Huang He), któa zawdzięcza swoją charakterystyczną żółto-brązową barwę dzięki ogromnym ilościom lessu (drobnego osadu ilastego), który niesie jej nurt.
Kolor zielony
Wody o zabarwieniu zielonym są spotykane w różnych miejscach globu, gdzie masowo zakwitły zielenice (np. glony jednokomórkowe). Ma to zwykle miejsce w wodzie o bardzo dużej zawartości związków odżywczych np. naturalnych związków organicznych. Jednak może to wystąpić również z winy człowieka, gdy w akwenie znajdą się nawozy czy ścieki. Zielona woda występuje przeważnie w wolno płynących rzekach czy też zbiornikach stojących i ma zazwyczaj charakter jedynie okresowy, bo gdy glony wyjedzą wszystkie substancje odżywcze z wody wówczas masowo zamierają i woda ponownie staje się przezroczysta. Nim to jednak nastąpi zielony kolor wody może się utrzymywać nawet przez kilka czy kilkanaście tygodni. Możliwy jest scenariusz, kiedy woda zielona będzie zawsze - gdy glony będą mieć stały dopływ substancji pokarmowych. Najczęściej dzieje się tak w zbiornikach wodnych gdzie jest doprowadzony zrzut ścieków.
kolor niebieski, błękitny, turkusowy.
Niebieski czy turkusowy kolor wody zwykle kojarzy się nam ze słoną wodą morską lub oceaniczną. Najczęściej jest to jednak tylko złudzenie optyczne, gdyż nabierając taką wodę do szklanego naczynia - nie zobaczymy w nim koloru niebieskiego czy turkusowego, gdyż woda ta zwykle jest przeważnie przezroczysta. Efekt niebieskiej wody można jednak w akwariach bardzo łatwo uzyskać i to dokładnie w takim sposób jak w naturze czyli poprzez złudzenie optyczne. W tym celu wystarczy zastosować niebieskie lub granatowe tło i (lub) zastosować oświetlenie o zimnej barwie, np. 14000-18000 K.
kolor brązowy
Barwa brązowa dotyczy zwykle wód o charakterze bagnistym i świadczy o tym, że woda przepływa przez miękkie podłoże o charakterze błotnistym lub błotnisto-mulistym. Wbrew pozorom taki typ wody znacznie bardziej dominuje w przyrodzie niż wody przejrzyste. Zwłaszcza dotyczy on akwenów na terenach nizinnych gdzie dominują miękkie gleby.
kolor czerwony
Ten kolor wody choć rzadko spotykany w przyrodzie to może mieć różne przyczyny. Przykładowo spotyka się wodę czerwoną, która jest zabarwiona przez związki żelaza ale w naturze barwę czerwoną może uzyskać także woda, w której masowo zakwitły glony o czerwonej barwie.
woda bezbarwna
Wodę bezbarwną zobaczyć można najczęściej na rożnych obszarach mórz i oceanów gdzie jest mało związków organicznych w wodzie - np. na rafach koralowych ale również w górskich potokach. Na obszarach nizinnych i wyżynnych wody przejrzyste i bezbarwne występują dosyć rzadko. Woda w jeziorze Malawi oraz Tanganika jest dosyć przejrzysta m.in. dlatego, że nie rozpuszczają się w niej okoliczne skały granitowe. Czynniki, które mogą wpływać na przejrzystość mogą być więc zupełnie różne i dodatkowo mogą się sumować. Często woda uzyskuje kolor dzięki podłożu przez, które przepływa, niekiedy dzięki minerałom (siarczki, żelazo, wapień itp.) czy poprzez związki organiczne - drewno, liście a nawet żywe organizmy jak np. glony. Wystarczy, że te czynniki nie wpływają na akwen i dzięki temu woda w nim będzie przezroczysta. Dodatkowo niekiedy jak wcześniej wspomniano także na konkretnych przykładach barwa wody może być tylko złudzeniem - wprowadzającym w błąd efektem optycznym czy nawet iluzją. Jasne skały jak np. Chorwackim Adriatyku mogą tak bardzo odbijać światło, że większe doświetlenie głębszych partii również będzie wpływać na przejrzystość.