Xenotilapia flavipinnis
Nazwa gatunkowa: Xenotilapia flavipinnis.
Nazwa polska: brak.
Występowanie geograficzne: gatunek endemiczny, jednak w naturze szeroko rozpowszechniony w afrykańskim Jeziorze Tanganika.
Kliknij, aby przejść do opisu Jeziora Tanganika
Wygląd: głowa zaokrąglona, pysk ma położenie dolne, oczy bardzo duże, istnieje co najmniej kilkanaście odmian barwnych - poszczególne odmiany różnią się głównie kolorami i rysunkiem na płetwie grzbietowej. Kolorystyka tułowia - jasna, beżowa, brązowa, miedziana, srebrna, biała.
Rozmiar: samiec 12 cm, samica 11 cm.
Długość życia: brak danych (kilka lat).
Typ środowiska: strefa piaszczysta - płycizny na głębokości ok. 8-10 m. z miękkim piaszczystym dnem, także z porostem podwodnej roślinności o formie trawiastej.
Wymagane parametry wody: pH 8-9.
Temperatura: tolerowane 24-27°C.
Zalecany minimalny litraż: 240 l.
Wystrój zbiornika: na dno kilku centymetrowa warstwa piasku, wskazana roślinność (ryby nie niszczą roślin), można posadzić anubiasy, nurzańce itp.
Zachowanie: ryby dobierają się w pary, w tym celu najlepiej nabyć kilka sztuk młodych ryb - z tej grupy ryby same utworzą pary. Dobrane pary są względem siebie bardzo agresywne i stale się zwalczają - konieczne jest wydzielenie im terytoriów. Gatunek przesiewa piasek w poszukiwaniu pożywienia. Nie należy łączyć różnych gatunków z rodzaju Xenotilapia w jednym zbiorniku.
Dieta: mięsożerne - w naturze gatunek przesiewa piasek w celu poszukiwania bezkręgowców. W akwariach należy podawać mrożonki (rozwielitka, solowiec, wodzień, oczliki, lasonogi, drobne krewetki), pokarmy suche powinny być wcześniej namaczane (podawać jedynie okazjonalnie).
Dymorfizm płciowy: dorosłe samce są bardziej wybarwione i nieznacznie większe.
Rozmnażanie: łatwe, tarło poprzedzają zaloty - m.in. taniec godowy samca. Po tarle samica inkubuje zapłodnioną ikrę w pysku przez okres około 18-21 dni. Inkubacją zajmuje się również samiec, który troskliwie zajmuje się swoim potomstwem. W jednym miocie zazwyczaj przychodzi na świat kilkanaście sztuk narybku. Młode można skarmiać silnie rozdrobnionym pokarmem suchym i wylęgiem solowca.
Uwagi: brak.