Nazwa gatunkowa: Thymallus thymallus.
Nazwa polska: lipień. Wędkarze określają go nazwą kardynał (od zabarwienia płetwy grzbietowej).
Występowanie geograficzne: Europa - w klimacie umiarkowanym (Europa Środkowa, Wschodnia oraz Północna - Skandynawia). W Europie Zachodniej (na północ od Alp) rzadki.
Wygląd: ciało podłużne, głowa mała, oczy duże, pyszczek w położeniu dolnym, płetwa grzbietowa i ogonowa duże, występuje płetwa tłuszczowa, grzbiet nieco ciemniejszy, boki szaro-srebrzyste, białe podbrzusze, za pokrywami skrzelowymi mogą występować drobne ciemne punkciki. Rozłożysta płetwa grzbietowa ma zabarwienie różowe lub fioletowe.
Przeciętny rozmiar: zwykle do ok. 40 cm.
Długość życia: przeciętnie ok. 7 lat.
Typ środowiska: wyżynne i górskie odcinki rzek szybko płynących o mocnym nurcie i przejrzystej wodzie. Preferuje potoki i rzeki o żwirowo-kamienistym dnie.
Wymagane parametry wody: brak danych.
Temperatura wody: do 16-18°C.
Zalecany minimalny litraż: ok. 720 l. dla osobników, które przekroczyły 20 cm długości.
Zachowanie: w naturze gatunek żyje w stadzie składającym się zwykle z 8-16 osobników. Ryby są szybkie, lubią zawieszać się w silnym strumieniu wody.
Dieta: mięsożerne - w naturze spożywa zooplankton wodny, larwy owadów jak i niewielkie owady (także latające - np. muchy i komary) oraz ikrę innych gatunków ryb. W akwariach należy głównie podawać mięsny pokarm mrożony i żywy.
Dymorfizm płciowy: dorosłe samce w okresie tarła przybierają czarne kolory a ich płetwa grzbietowa mieni się kolorami tęczy.
Rozmnażanie: ryby są gotowe do tarła po ukończeniu trzeciego roku życia. Tarło w naturze odbywa się wczesną wiosną, gdy woda ma temperaturę mniejszą niż 10°C. Samiec wykopuje płytkie zagłębienie w żwirowym dnie. Samica składa do niego ikrę (2000-8000 szt.), którą samiec tuż po zapłodnieniu zakopuje. Po 2-3 tygodniach następuje wylęg.
Uwagi: gatunek bardzo wrażliwy na deficyty tlenowe w wodzie. Nie lubi ciepłej wody bogatej w substancje organiczne. Ryba wyłowiona z wody pachnie tymiankiem - stąd nazwa łacińska.