Zdjęcie: Michał Zańko, Seraitopora hystrix.
Zdjęcie: Faol, Seriatopora hystrix, CC BY-SA 3.0
Seriatopora sp.
Nazwa polska: brak - w użyciu jest nazwa łacińska.
Występowanie geograficzne: w zależności od gatunku jest to Indo-Pacyfik łącznie z Morzem Czerwonym.
Ogólna charakterystyka: twardy koralowiec typu SPS o małych polipach.
Opis: koral zbudowany jest z twardego szkieletu z węglanu wapnia i węglanu magnezu, posiada zazwyczaj małe polipy (najczęściej o wielkości 2 mm) o równym rozmieszczeniu, które są wysuwane ze szkieletu. Korale te rosną zwykle w kuliste krzaki. Gałęzie mają różny kształt w zależności od gatunku - np. Seriatopora hystrix ma końcówki spiczaste, przypominające ciernie lub poroże jelenia, natomiast Seriatopora caliendrum ma je zaokrąglone i gęste, z kolei Seriatopora guttata ma je wręcz bulwiaste a u Seriatopora stellata gałązki są grube i zakończone tępym, nie kłującym szpicem. Zazwyczaj gałązki rosną ku górze (do światła). W zależności od specyfiki gatunki Seriatopora mogą być gęstymi krzakami lub niezbyt gęstymi z wyraźnymi prześwitami, gdzie schronienia szukają inne organizmy - np. małe ryby.
Zdjęcie: Will Thomas, Seriatopora caliendrum.
Kolorystyka jest bardzo różnorodna w zależności od cech danego gatunku jak i od wyglądu lokalnie występujących odmian. Najczęściej dominuje kolorystyka jednobarwna - beż, rudy, brąz, pomarańcz, ciemna zieleń, żółty, różowy. Seriatopory są aktywne nocą - wtedy jest największa ekspozycja ich drobnych polipów.
Rozmiar: w akwariach zwykle formują się rozgałęzione krzaki o wysokości 25-40 cm. W naturze są znacznie większe. Grubość gałązek gatunków akwariowych oscyluje zwykle w granicach 0,5-1,5 cm.
Wymagania: korale te są wymagające ale spośród koralowców typu SPS są uważane za jedne z łatwiejszych w utrzymaniu. Nie nadają się do świeżych akwariów. Specjaliści zalecają aby wprowadzać je tylko do w miarę dojrzałych biologicznie systemów (akwariów funkcjonujących minimum 9-12 miesięcy). Ogólne parametry wody powinny być następujące: optymalna temperatura wody 24-27°C, optymalne zasolenie 33-36‰, pH 8,0-8,4, nurt wody silny lub umiarkowanie silny, silne oświetlenie - (najlepsze efekty osiąga się przy zastosowaniu specjalistycznych markowych lamp rafowych). Koralowiec nie lubi kwaśnej wody i nie toleruje organiki w wodzie - zarówno poziom azotanów jak i fosforanów powinien być w minimalnych ilościach. Wskazane jest dozowanie systematyczne różnych suplementów oraz wapnia i magnezu, gdyż spore ilości tych związków organizmy te wyciągają z wody. Dobrze rosną przy częstych podmianach wody (np. co tydzień 10-15%). Korale te należy osadzać na twardych skałach. W trakcie prac pielęgnacyjnych należy również uważać na twarde gałązki korala, którymi można się nawet skaleczyć lub głęboko zakłóć (zwłaszcza Seriatopora hystrix). Czasami dochodzić może także do przypadkowego odłamania kawałka korala przy nie uważnych ruchach rękami w zbiorniku.
Tempo wzrostu: wolne lub średnio-wolne. Seriatopory rosną mniej więcej 1,5-2 razy szybciej niż Acropory.
Stopień trudności utrzymania: średnio trudny - poleca się te korale jako pierwsze spośród grupy korali typu SPS.
Odżywianie: korale te odżywiają się za pomocą drobnych wysuwanych polipów, które wyciągają substancje odżywcze z wody. Dla lepszej kondycji zaleca się dozowanie fitoplanktonu lub zawiesiny z zooplanktonu co drugi lub trzeci dzień (w tym czasie pompy filtrujące i odpieniacz powinny być wyłączone). W takim przypadku wystarczający czas karmienia to 30 minut. Można stosować również sztuczne fluidy i inne pokarmy w płynach w formie odżywek. Seriatopory są wyposażone w algi symbiotyczne - zooksantele, dzięki którym odżywiają się one dzięki światłu. Zalicza się je do koralowców fotosyntezujących. Bardzo atrakcyjnie świecą w świetle aktynicznym. W dobrze oświetlonych akwariach będą w ten sposób również się dodatkowo odżywiać.
Rozmnażanie: przykładowo Seriatopora hystrix rozmnaża się w naturze poprzez samozapłodnienie. Poszczególne krzaki koralowe produkują zarówno komórki żeńskie jak i męskie. Do zapłodnienia dochodzi w toni wodnej. Tworzą się wówczas planule (orzęsione larwy), które osadzając się na powierzchni tworzą zaczątek nowego koralowca. W naturze również mnoży się poprzez odłamane kawałki, które trafiając na podatne podłoże - np. klinując się w skale mogą tam przyrosnąć i wytworzyć nowego koralowca. W akwariach Seriatopory namnaża się poprzez mechaniczny podział krzaka w tym podział na małe szczepki. Wystarczy odciąć jedną gałązkę (nawet o wielkości 5 cm) i przykleić do skałki lub podstawki. Z czasem uformuje się z niej nowy osobnik, który będzie żyć swoim życiem.
Uwagi: brak.