Zdjęcie: Anna Maria Łabęcka
Zdjęcia: Krzysztof Ciecieręga.
Nazwa gatunkowa: Ancylus fluviatilis
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: przytulik strumieniowy.
Występowanie geograficzne: Europa (z wyjątkiem środkowej i północnej Skandynawii), Zachodnia Azja, Północna Afryka. W Polsce bardzo pospolity.
Muszla: o długości maksymalnie 0,9-1 cm i czapeczkowatej formie. Muszla jest cienka i łamliwa, lekko przezroczysta barwy od jasnożółtej do ciemnego brązu. Zazwyczaj pokryta nalotem lub glonami.
Ciało: koloru szaro-różowego, głowa dodatkowo w czarne kropki. Stopa jest okrągła, czułki w kształcie trójkątnym. Ślimak jest dobrze osłonięty przez swoją muszlę.
Długość życia: 1-1,5 roku.
Typ środowiska: szybko płynące strumienie i rzeki, potoki górskie, zwłaszcza o silnym nurcie. Także jeziora położone w górach (odnotowany w Morskim Oku w Tatrach) na stanowiskach o największym ruchu wody.
Wymagane parametry wody: zalecane wartości 7,2-8,5 pH (ze względu na kruchość muszli).
Temperatura: ślimak zimnolubny. W akwariach temperatura optymalna to 12-20°C. Brak danych o najwyższych notowanych temperaturach w środowisku naturalnym.
Zalecany minimalny litraż: 10 l.
Zachowanie: ślimak lubi mocniejszy prąd wody. Uwielbia kamienie i głównie ich się trzyma. Wymaga również kamienistego podłoża. Najbardziej aktywny we wczesnych godzinach nocnych.
Dieta: przede wszystkim glony - okrzemki, zielenice i krasonorosty.
Rozmnażanie: są to ślimaki obojnacze. W akwariach mnożą się w plagę. Dojrzałość płciową osiagają przy wielkości muszli około 0,4 cm. Składają kokony z jajami (od kilkunastu do nawet 50 jaj), które przyczepiają do kamieni.
Uwagi: występują w wodach zimnych, czystych, dobrze natlenionych i o silnym prądzie i takie warunki należy im zapewnić. W akwariach spotykany niezwykle rzadko. Jest to jeden z niewielu gatunków polskich mięczaków spotykany w zimnych akwenach górskich.
Zdjęcia: Krzysztof Ciecieręga.
Tekst: Tommy Aquario