Zdjęcie: Dawid Piotrowski
Jak przygotować się do kupna bojownika? Oczywiste jest to, że najpierw trzeba nabyć akwarium, sprzęt, dedykowaną karmę i pokarm mrożony, preparaty, akcesoria, rośliny, dekoracje i podłoże. Po przeprowadzeniu procesu dojrzewania w zbiorniku akwariowym można udać się po zakup rybki. Jednak kupno ryby w dobrym stanie nie będzie rzeczą prostą...
Słów kilka o trzymaniu bojowników w sklepach zoologicznych
W sklepach zoologicznych samce bojowników wspaniałych zwykle trzymane są pojedynczo w małych przeźroczystych plastikowych kubeczkach lub szklanych kostkach o pojemności 1-2 litry. Według sprzedawców taka praktyka jest związana z wojowniczą naturą tych ryb, gdyż trzeba je od początku separować a ponieważ taki sklep nie będzie stawiać pojedynczej rybce całego zbiornika to trzyma się ją w małym litrażu. Umieszczenie bojowników razem w jednym akwarium szybko doprowadziłoby do walk między tymi rybami co objawiłoby się uszkodzeniami płetw i w konsekwencji tym, że ryby te byłyby nie sprzedawalne. Bojowniki od wielu lat postrzegane są jako ryby bardzo agresywne i jednocześnie odporne na trudne warunki. Dlatego też sprzedawcy niechętnie trzymają je pojedynczo z innymi gatunkami w sklepowych akwariach. Jednocześnie znajdują proste wytłumaczenie dla użytku małych kubków czy kostek, bo "przecież ryby są odporne i wszystko zniosą". Taka polityka jest niczym więcej jak męczeniem zwierząt. Sprzedawców do trzymania bojowników w kubkach zmuszają pozornie czynniki ekonomiczne, bo gdyby każdemu bojownikowi konieczne byłoby zapewnienie osobnego akwarium o objętości 20-30 litrów, wtedy ryby te, ze względu na wyższe koszty utrzymania, kosztowałyby co najmniej kilka razy więcej. Jednak nie jest to prawda...
Wielu akwarystów z przerażeniem przygląda się umieszczaniu bojowników w ciasnych kubkach. Poprawa tych warunków wymaga zmiany mentalności handlowców, która wymaga czasu i edukacji. Coraz częściej bardziej doświadczeni akwaryści, jako stali klienci sklepów zoologicznych, zwracają uwagę pracownikom tych sklepów, sygnalizując rażące nieprawidłowości. Dlatego sklepy masowo zamieniają kubki na małe jednolitrowe kostki lub małe akwaria sześcienne o pojemności 2 litrów. Lecz nadal są to zbiorniki nie właściwe do trzymania bojowników, gdyż są bardzo małe. Jednak rybka w odróżnieniu od kubka może przynajmniej w nich rozwinąć płetwy.
Na co zwrócić uwagę kupując bojownika?
Wadą kubków czy małych kostek jest to, że są to naczynia nieogrzewane, które przyjmują temperaturę powietrza panującą w sklepie - zwykle jest to koło 20°C co tłumaczy apatyczność ryb i podkulone płetwy. Dodatkowo bojowniki zbyt długo przebywające w kubku garbacieją. Jest to związane z ciągłym utrwalaniem nie prawidłowej postawy. Często dochodzi u nich do zaniku funkcji płetw, które praktycznie w 0,2 litrowym kubku nie są rozprostowywane i używane do pływania. Betta splendens, który zwykle stale przebywa w ciasnym kubku, wygląda na bardzo zmęczonego i osowiałego. Nie reaguje na bodźce zewnętrzne i najczęściej nie porusza gałkami ocznymi. Sprawia wrażenie, jakby każdy jego ruch wymagał ogromnego wysiłku. Bojownik w takim stanie natychmiast nadaje się tylko do leczenia. Dlatego kupując bojownika kubeczkowego należy szczególnie zwrócić uwagę nie tylko na to czy nie jest on przechłodzony ale czy nie jest już de facto chory. Nie powinien on mieć żadnych nalotów wokół skrzeli, białych punkcików na ciele, zwyrodnień, ran i uszkodzonych płetw. Zwracajmy uwagę również na to czy ryba nie ma deformacji genetycznych. Sprawdzenia wymaga również stan ogólnej kondycji ryby.
Jakie bojowniki są dostępne w sprzedaży?
Najczęściej bojowniki dostępne w sprzedaży, które są dostępne w najniższych cenach, są rybami jednobarwnymi (zwykle są to osobniki czerwone, marchewkowe, fioletowe i niebieskie) lub ewentualnie dwukolorowymi. Bardzo rzadko spotkać można odmiany jasne, nie wspominając już o rzadkich kolorach (np. egzemplarze czarne lub żółte). Zazwyczaj spotyka się formy o wydłużonych prostych płetwach, rzadziej o strzępiastych, czy podwójnym ogonie. Oczywiście lepiej jest nie popierać sprzedaży tzw. bojowników kubeczkowych swoją własną wolą zakupu ale mieć tu należy na uwadze, że są to jednak najtańsze bojowniki i jeżeli już chcemy zakupić taką rybę to najlepiej zorientować się w sklepie - kiedy jest dokładnie dostawa bojowników by w tym właśnie dniu udać się do tego sklepu aby nabyć rybę, żeby nie była narażona na zbyt długie przebywanie w nieodpowiednich warunkach w wyniku których będzie ona systematycznie marnieć.
Znacznie lepiej wygląda sprzedaż bojowników w sklepach typowo akwarystycznych. W tym przypadku ryby mają z reguły dobre warunki i są w dobrej kondycji. Ich cena jednak będzie nieco wyższa niż w przypadku typowych sklepów zoologicznych. Natomiast ceny bojowników z renomowanych hodowli często dochodzą w sprzedaży internetowej od 50 nawet do 400 zł. Te ryby mają dużo bardziej ciekawą kompozycję barw i nie są spotykane w zwykłych sklepach zoologicznych. Ich stan kondycji na ogół jest bardzo dobry, gdyż sprzedawca, który sprzedaje tak drogie ryby nie może sobie pozwolić na straty. Ryby te najczęściej pochodzą z importu lub w rzadszych przypadkach z rodzimego rozrodu. W Polsce istnieje kilka sklepów, które sprzedają również bojowniki przez Internet i specjalizują się głównie w tym gatunku. Często można tam również zakupić preparaty, pokarmy i zestaw ze sprzętem do hodowli takiej rybki.
Co należy zrobić po zakupie?
Kupionego bojownika nie należy od razu umieszczać w akwarium, gdyż może on doznać szoku związanego ze zmianą parametrów wody i temperatury. Inny skład chemiczny ma woda ze sklepu zoologicznego i inny skład ma woda w naszym zbiorniku. Proces wpuszczania rybki do nowego akwarium powinien odbywać się w kilku etapach (jednak najlepsza będzie aklimatyzacja metodą kropelkową).
Zobacz także:
Artykuł o aklimatyzacji kropelkowej (kliknij, aby przejść)
Bojownika zamkniętego w plastikowym worku należy umieścić w nowym zbiorniku na około 30 minut (worek z rybką będzie w tym czasie unosić się na powierzchni). Wówczas temperatura wody w torebce z rybą przyjmie temperaturę wody z akwarium. Następnie do worka z bojownikiem należy wlewać małe ilości wody co kilka minut z akwarium, tak aby rybka powoli przystosowała się do nowych warunków wodnych. Cały proces powinien przebiegać stopniowo. Dopiero po ok. 30 minutach można wypuścić rybę z plastikowego woreczka. Najlepiej ją zwyczajnie przelać, nie używając siatki. W tym czasie nie powinno być włączone oświetlenie, które będzie dodatkowo stresować naszego bojownika. Dopiero po około 2-3 godzinach można je ponownie włączyć. Odpowiednie postępowanie z Betta splendens spowoduje, że nie będzie spłoszony już na samym początku i łatwiej będzie go można stopniowo przyzwyczajać do siebie.