Andinoacara rivulatus, samiec.
Nazwa gatunkowa: Andinoacara rivulatus.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: akara pomarańczowopłetwa.
Występowanie geograficzne: rzeki w Peru i Ekwadorze w Ameryce Południowej.
Wygląd: ryby niezwykle barwne (istnieje co najmniej kilka odmian barwnych) - spotyka się ryby u tułowiu żółtym, błękitnym, srebrzystym, szarym, beżowym, oliwkowym... Na ciele występuje wzór jednakowych kropek, które są rozmieszczone liniowo w równych odstępach od siebie. Na płetwach rozmaite wzory i kolory. Na pysku opalizujące wzorki liniowe. Obrzeża płetwy grzbietowej i ogonowej są pomarańczowe (u niektórych odmian czerwone lub rude).
Rozmiar: samce do 20 cm, samice nieco mniejsze.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: wolno płynące, gęsto zarośnięte rzeki, jeziora i rozlewiska o spokojnym nurcie, z kawałkami drewna na dnie i roślinnością brzegową.
Wymagane parametry wody: tolerowane pH 6,5-7,6, GH 5-20.
Temperatura: tolerowana 20-25°C, zalecana 22-24°C.
Zalecany minimalny litraż: 720 l. (dla jednej pary) w akwarium wielogatunkowym.
Zachowanie: ryba z charakterem, należy dobrać jej odpowiednie wielkością i temperamentem towarzystwo - w innym przypadku będzie bardzo agresywna w stosunku do innych ryb. Ryba dobierają się w trwałe monogamiczne pary. Są agresywne w trakcie tarła i opieki nad potomstwem.
Dieta: mięsożerne - najlepiej podawać im pokarm mrożony i żywy w postaci drobnych bezkręgowców ale chętnie są przyjmowane również pokarmy suche paszowe jak i miksy pokarmowe.
Dymorfizm płciowy: dorosłe samce są nieco większe od samic, posiadają mocniejsze kolory, występuje u nich guz tłuszczowy na głowie i mają nieco bardziej zaostrzone płetwy grzbietową i odbytową.
Rozmnażanie: ryby dobierają się w pary. Wycierają się na otwartych przestrzeniach np. w dołku w żwirze. Samica składa ikrę w ilości około ponad 150 sztuk. Wylęg następuje po około kilku dobach (zależne to jest od temperatury - w cieplejszej wodzie szybciej). Oboje rodzice opiekują się ikrą. Młode można wykarmić nawet silnie roztartym pokarmem suchym, jednak dla ich najlepszej kondycji najlepiej podawać im pokarm żywy - np. wylęg solowca.
Uwagi: brak.