Pensetnik czarnogłowy to gatunek zamieszkujący praktycznie cały Indo-Pacyfik w jego tropikalnej strefie. Można go spotkać w Morzu Czerwonym, na wschodnim wybrzeżu Afryki, w wodach Indonezji a także Filipin, wokół Australii z wyjątkiem południowego wybrzeża, aż do południowych krańców Japonii. Ponadto obecny jest na Hawajach, Polinezji i Mikronezji, wyspach Galapagos, oraz na pacyficznym wybrzeżu Meksyku i południowej Kalifornii. Rybka jest bardzo śmiesznie ubarwiona, ponieważ głowa wyraźnie odcina się kolorami czarnym i białym. Wygląda to jakby ten pensetnik posiadał założoną maskę. Po za tym napięta płetwa grzbietowa przypomina czuprynę. Na uwagę zasługuje też aparat gębowy, który swoją budową przypomina pensetę. Pyszczek jest wyraźnie wydłużony i służy rybce do wyskubywania pokarmów ze skał i z pomiędzy główek czy ramion korali. W naturze ten gatunek jest spotykany na głębokościach od 2 do 145 metrów. Dorasta do około 22 cm, ale w akwariach osiąga kilka centymetrów mniej.
Jest to w zasadzie łagodna rybka, która nie atakuje mniejszych gatunków. Jednak może nie dogadywać się z innymi pensetnikami, choć nie ma tu jasnej reguły. Są doniesienia np. o zgodnej egzystencji w jednym akwarium np. z pensetnikiem dwuokim. W przypadku pokolców zwykle jest nastawiona do nich obojętnie lub stara się ich unikać i zazwyczaj nie wchodzi w konflikty z większymi dynamicznymi rybami. Jednak nie oznacza to, że nie może się stać ona celem tychże pokolców.
Ryba ta jest bardzo żwawa i ruchliwa. Żeruje praktycznie przez cały czas, ciągle próbując szukać małych organizmów na skałach czy w podłożu. Są to głównie małe wieloszczety, drobne skorupiaki, mięczaki, aiptasie. Dlatego Pensetnik czarnogłowy nie nadaje się do akwariów o jałowej mikrobiologii, czyli prowadzonych na suchych czy sztucznych skałach, pozbawionych naturalnego robactwa rafowego.
Jak większość pensetników - może uszkadzać korale, zwłaszcza twarde oraz rurówki. Dlatego głównie poleca się te rybki do typowych skalniaków lub do mocno zarośniętych koralami zbiorników rafowych, gdzie na znacznej masie korali nie będzie widać czynionych przez nie szkód.
Pensetnik czarnogłowy prowadzi samotniczy tryb życia. Po osiągnięciu dorosłości nie toleruje innych osobników swojego gatunku w akwarium. Nawet gdy są to bardzo duże litraże jak np. 2000 litrów. W naturze spotyka się go w grupach podczas żerowania na skałach, ale nie są to trwałe stada. Dymorfizm płciowy jest niemożliwy do rozróżnienia a rozród w warunkach akwariowych jest nie znany.
Podczas zakupu rzeczą najważniejszą jest dokładne sprawdzenie pensetowatego pyszczka. Osobnik z uszkodzonym pyszczkiem nie żeruje i szybko ginie. Dlatego podczas przeławiania tej rybki siatką należy szczególną uwagę zwrócić na to aby nie uszkodzić pensety.
Pensetnik czarnogłowy jest rybą niezwykle delikatną i nie zaleca się go osobom mało doświadczonym w akwarystyce morskiej. Jest bardzo wrażliwy na chemię akwarystyczną i wszelkiego rodzaju preparaty. Często potrafi zejść z bliżej nie wiadomych przyczyn. Jednego dnia normalnie żeruje i jest ruchliwy, a w kolejnym staje się apatyczny i umiera. Prawdopodobnie odpowiedzialne są za to małe wachnięcia parametrów wody. Dlatego aby ograniczyć tego typu sytuacje zaleca się hodowlę tej rybki w akwariach z dużą ilością wody w obiegu (z pojemnym sumpem).
Bardzo ciężko jest karmić te pensetniki. Wielu akwarystów zaleca wyposażenie zbiornika w oświetlenie nocne, tak aby ryba mogła żerować również w nocy. Odławiane osobniki dostępne w sklepach bardzo trudno jest przestawić na mrożoną artemię i lasonogi. Można podawać im kryl i mięso mięczaków. Często te ryby w ogóle jednak nie interesują się takim pokarmem i głodując szukają małych organizmów na skałach. Dobrym pomysłem jest zamontowanie plastikowego karmnika do pokarmu żywego. Niektóre osobniki z czasem potrafią wyciągać z niego pokarm. Natomiast przestawienie tych ryb na pokarmy suche to już nie lada wyzwanie. Większość ryb nigdy nie daje się do nich przekonać. Dlatego istotna jest duża objętość żywej skały w zbiorniku, która będzie w stanie na bieżąco oferować im pokarm. Można podawać również algi nori. Polscy akwaryści znaleźli pewien sposób na problemy z karmieniem. A mianowicie w gąbce o dużej gradacji (dużych oczkach) umieszcza się pojedyncze mrożone organizmy (np. oczliki) i tak przygotowaną gąbkę umieszcza się między skałami. Wówczas ryby traktują taki przedmiot jak typową skałę, z której starają się wyciągać pokarm.
W zbiorniku powinna się znajdować krewetka czyszcząca i wargatek sanitarnik, z których usług te pensetniki korzystają. Wówczas ryba jest w dużo lepszej kondycji. Minimalny zbiornik dla jednego osobnika w wielogatunkowym akwarium morskim to 720 litrów. Filtracja powinna być dosyć wydajna, wyposażona w mocny odpieniacz.
Zdjęcia: Tommy Aquario