Zdjęcia: Tommy Aquario, Hara jerdoni.
Nazwa gatunkowa: Hara jerdoni.
Nazwa polska: potocznie jest nazywany przez akwarystów sumikiem kotwicowym.
Charakterystyka: mały sumik słodkowodny.
Występowanie geograficzne: Południowa Azja (Indie, Bangladesz, prawdopodobnie również zachodnia Myanma).
Wygląd: dosyć osobliwy jak na rybę sumowatą - laik prędzej zaklasyfikował by ten gatunek jako zbrojnika. Kształt ciała przypomina kotwicę. Głowa duża, płetwy masywne, występuje kilka par wąsików, ubarwienie marmurkowate - kamuflujące - szar0-beżowo-ciemnobrązowe..
Rozmiar: do 4 cm.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: rzeki wyżynne o wartkim nurcie o piaszczysto-żwirowym podłożu.
Wymagane parametry wody: zalecane pH 7-7,5, zakres dKH: 8-15.
Temperatura: w naturze 18-24°C, w akwariach zaleca się 20-24°C.
Zalecany minimalny litraż: w akwarium jednogatunkowym 30 l, w zbiorniku wielogatunkowym z innymi małymi i nieagresywnymi gatunkami 60 l. Zbiornik nie musi być głęboki - wystarczy już 20 cm wysokości.
Wystrój zbiornika: ryby te preferują podłoża piaszczyste z niewielkim dodatkiem żwiru, chętnie przebywają wśród drewna akwariowego (np. korzeni), lubią lekki prąd wody.
Zachowanie: gatunek filigranowy, spokojny, łagodny, powolny, bardziej aktywny nocą, za dnia mało ruchliwy. Należy uważnie dobierać mu towarzystwo innych gatunków. Nie zaleca się łączenia w zbyt małych akwariach z innymi przydennymi gatunkami, z którymi sumiki te będą przegrywać konkurencję o pokarm (kiryski, zbrojniki itp.). Zaleca się trzymanie tych sumików w grupie kilku sztuk.
Dieta: wszystkożerny z przewagą pokarmów mięsnych, drobny zooplankton wodny, larwy owadów, padlina, detrytus. Pokarm pobierany jest z dna.
Dymorfizm płciowy: nie do odróżnienia, samce i samice wyglądają identycznie, jednak niektóre źródła wskazują, że samice mogą być bardziej pękate i nieco mniejsze.
Rozmnażanie: brak danych.
Uwagi: gatunek ten jest odkryciem ostatnich lat. Nadaje się do małych zbiorników i ze względu na ciekawy wygląd stał się dosyć popularny.