Zdjęcie: Marta Przybyłowicz, szczepki Fontinalis antipyretica var. "Willow Moss" przeznaczone na sprzedaż.
Nazwa gatunkowa: Fontinalis antipyretica var. "Willow Moss".
Zobacz także:
Jak rozumieć łacińskie nazwy gatunkowe (kliknij, aby przejść)
Nazwa polska: mech zdrojek lub z jęz. angielskiego - Willow Moss.
Rodzina: Fontinalaceae.
Typ: mech wodny.
Pochodzenie: Europa (w tym i w Polsce), Rosja, Kanada, Grenlandia, północne stany USA, punktowo w Afryce Północnej i bliskim wschodzie.
Długość gałązek: plecha może osiągąć wysokość nawet 35 cm.
Rozmieszczenie w akwarium: najczęściej drugi lub nawet trzeci plan, gdyż mech osiąga spore rozmiary.
Przepływ wody: średni lub umiarkowanie mocny. Mech ten lub cyrkulację wody - często bytuje w strumieniach o wartkim przepływie.
Światło: umiarkowane.
PH wody: rośnie w miarę dobrze w pH 6-8. Maksymalnie 8,4.
Twardość wody: miękka do twardej.
Temperatura: toleruje 10-26°C, najlepiej rośnie jednak w akwariach nieogrzewanych w temperaturze 16-21°C.
Podawanie CO2: zbędne / niekonieczne.
Tempo wzrostu: wolne ale w optymalnych warunkach umiarkowane / średnie.
Poziom trudności uprawy: łatwy.
Ekspansywność: nie jest ekspansywny.
Namnażanie: Mech ten dosyć ciężko się przyczepia do przedmiotów i dekoracji, w naturze przyrasta do żwiru na podłożu i w taki sposób najlepiej umiejscawiać go w akwarium przyciskając gałązki drobnymi kamieniami.
Podłoże: lubi żwirowe i kamieniste podłoże. Można obwiązać nim korzenie.
Uwagi: nazwa polska tego mchu pochodzi od charakterystyki środowiska wodnego - zdrojek najczęściej bytuje w zimnych, czystych i przejrzystych strumieniach a nawet i w potokach podgórskich. Jest to największy z mchów akwariowych. Listki są duże, grube i szerokie a gałązki długie.
Istnieje jeszcze druga odmiana Fontinalis antipyretica var. "Gigantea", a niektórzy zaliczają tę odmianę nawet do osobnego gatunku Fontinalis gigantea, która posiada również duże i bardziej zagęszczone listki ale bardziej zaokrąglone, co sprawia wrażenie, że mech ten jest jeszcze większy niż Fontinalis antipyretica var. "Willow Moss". Czasem nazywa się go "Big Willow Moss" lub "Giant Willow Moss". Jego wymagania się prawie identyczne jak u omawianego tutaj mchu.
Przy uprawie należy kontrolować niski poziom glonów - obrośnięcie mchu glonami prowadzi do jego wymierania. Roślina rośnie powoli więc również jest narażona na przyczepianie się do niej zanieczyszczeń, pyłów, osadów. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest posiadanie zwierząt, które przebywają na mchu i go czyszczą jak np. krewetki karłowate. Przycinanie mchu jest bardzo kłopotliwe, ponieważ tonie on w wodzie i ciężko wyłowić odcięte kawałki. Jest na to jednak metoda - należy zamieszać wodą w akwarium co spowoduje, że fragmenty będą sie przez krótką chwilę unosić w wodzie - wówczas należy szybko odłowić je siatką.