Pudełko przelewowe montuje się na bocznej szybie akwarium. Posiada ono wcięcie, na którym zawiesza się je na szybie. Jedna jego połowa znajduje się nad zbiornikiem natomiast druga poza zbiornikiem. Zadaniem pudełka przelewowego jest umożliwienie transportu wody z akwarium na zewnątrz. Pracuje na zasadzie zjawiska naczyń połączonych.
Zasada działania nie jest zbytnio skomplikowana. Woda wlewając się przez grzebień przepływa w dół poniżej przeznaczonej do tego przegrody. Stamtąd według praw fizyki płynie ponad krawędzią akwarium przepływając do następnej komory z przegrodą. Tam poprzez rurę zrzutową spływa do sumpa, gdzie jest filtrowana i za pomocą pompy obiegowej wraca z powrotem do zbiornika głównego. Więcej o sumpie można dowiedzieć się w linku poniżej:
Pudełko przelewowe jest zazwyczaj wykonane z przeźroczystego materiału (np. akrylu). To akcesorium niestety nie jest zazwyczaj tanie. Ma ono swoje zalety jak i wady. Przy zastosowaniu tego pudełka nie trzeba w akwarium głównym wklejać komina i wiercić w nim dziur. Natomiast jedną z wad jest generowanie dźwięków przepływu wody oraz aspekt wizualny. Niektórym akwarystom przeszkadza jego wygląd. Jest grupa akwarystów którzy nie lubią rzucających się w oczy filtrów kaskadowych i podobnie wyglądających pudełek przelewowych. Według nich rzeczy tego typu zaburzają ogólną estetykę zbiornika. Innym minusem jest to, że zastosowanie pudełka przelewowego wymusza przeróbkę w konstrukcji pokrywy lub korony na zbiorniku. Przy kupnie należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Pierwszą jest odpowietrznik kanału przelewowego, ponieważ mogą się w górnej jego części zbierać pęcherzyki powietrza co będzie utrudniać wypływ wody z akwarium. Drugą natomiast jest ruchomy grzebień, który pozwala na regulację poziomu wody w zbiorniku. Wszystkie pudełka przelewowe wyposażone są także w rewizję zapobiegającą przelaniu się wody.
Autor: Goldevill