Jezioro Tanganika, trawiasta strefa Kasakalawe.
Jezioro Tanganika i Jezioro Malawi kojarzą nam się głównie z głazami, rumowiskami kamiennymi i piaszczystym dnem. Jednak należy mieć na uwadze, że są to akweny bardzo duże o długości dochodzącej do kilkuset kilometrów. Jezioro takiej wielkości - umiejscowione w Europie byłoby na naszym kontynencie nazwane zapewne morzem (tak jak np. dawniej Jezioro Aralskie nazywano Morzem Aralskim).
Zatem tak bardzo duże akweny posiadają zazwyczaj bardzo zróżnicowane środowiska wodne. W Malawi i Tanganice dominuje co prawda przeważnie piaszczyste dno i kamień - jednak można tam znaleźć także i inne podwodne krajobrazy. Być może ciężko jest to sobie wyobrazić, jednak często przybrzeżnym podwodnym środowiskiem obu tych afrykańskich jezior jest obrazek prezentujący roślinność podwodną a nawet niekiedy nawodną. Na niewielkich głębokościach (zwykle 0,5-3 m) gdzie jest dużo światła dziennego często występują rośliny o formach trawiastych. W Jeziorze Wiktorii jest to nawet krajobraz znacznie częściej występujący niż w Tanganice czy Malawi. Dlatego wprowadzanie roślin do akwariów z rybami z wód Tanganiki, Malawi czy Wiktorii czasem może być uzasadnione. Oczywiście nie ma gwarancji, że pewne gatunki ryb nie będą uszkadzać roślinności w zbiorniku. Zatem aby temu przeciw działać należy wybierać przede wszystkim rośliny mocne i wytrzymałe. Ponadto muszą to być rośliny, które dobrze rosną w wodzie średnio-twardej lub twardej o wysokim pH a więc w warunkach, które charakteryzują te trzy wspomniane wielkie jeziora afrykańskie. Jeżeli nie tworzymy akwarium typowo biotopowego - a jedynie obszarowe (czyli zbiornik np. typu Tanganika, typu Malawi itp.) wówczas można wykorzystywać także rośliny z innych rejonów świata.
Zdjęcie: Sławomir Gurski, akwarium typu Tanganika z kempą tzw. zwartki karbowanej.
Przykładowo w takich warunkach świetnie sobie radzi nurzaniec i anubiasy. Jednocześnie rośliny te posiadają dosyć twarde i mocne liście, co powoduje że mogą one być łączone z większością gatunków ryb roślinożernych, które nie będą w stanie ich skonsumować czy zniszczyć a ewnetualne zeskrobywanie z nich glonów raczej również nie powinno im zaszkodzić. Niekiedy - przy niezbyt wysokim pH (np. 7,8-7,9) radzą sobie dobrze nawet niektóre zwartki (zwłaszcza zwartka karbowana). Inne gatunki roślin również mogą się nadawać, jednak wcześniej warto je przetestować w małej partii, ponieważ w każdym zbiorniku panują jednak nieco inne warunki.
Zdjęcie: Grzegorz Horbaciuk, akwarium w typie Tanganika z anubiasami.
Zbiornik z roślinami może być przygotowany np dla tanganickich ryb z rodzaju Petrochromis czy Tropheus, które często są spotykane na takich trawiastych połaciach. Jednak co ciekawe - tworząc trawiastą czy inną zieloną Tanganikę, Malawi czy Wiktorię wcale nie trzeba się ukierunkowywać tylko na krajobraz typowo roślinny. W przypadku ryb z Tanganiki można łączyć (szczególnie w większych zbiornikach) różne typy podwodnych stref w jednym akwarium, wydzielając strefę gruzu skalnego np. dla naskalników, strefę piaszczystą z muszlami dla muszlowców i strefę z roślinnością dla niektórych Xenotilapii. Wszystko zależne tutaj będzie od doboru gatunków i ich wymagań. Analogicznie można odnieść tą kwestię do Malawi czy Wiktorii, gdzie również można stworzyć zbiorniki ze strefą skalną i piaszczysto-roślinną.
Zdjęcie: Lucas Cruz, zbiornik typu Tanganika ze strefą skalną (po lewej) i roślinną (po prawej).
Zdjęcie: Lucas Cruz, strefa roślinna (akwarium typu Tanganika).