Zdjęcie: Agnieszka Olender, Dolabella sp.
Zdjęcie: Justyna Kucharska, Dolabella auricularia.
Nazwa gatunkowa: Dolabella spp.
Nazwa polska: potocznie nazywany przez akwarystów zającem morskim z uwagi na charakterystyczny kształt - czułka przypominające uszy i rozszerzoną tylną część stopy (charakterystyczną dla sylwetki ciała zająca). W akwariach najczęściej spotyka się gatunek Dolabella auricularia.
Występowanie geograficzne: Indo-Pacyfik.
Muszla: jest mała i silnie zredukowana, ma charakter szczątkowy, znajduje się na grzbiecie, jest ukryta pod pod płaszczem.
Ciało: stopa o długości do ok. 10-15 cm posiadająca liczne guzki i wyrostki. Ślimaki te mają kamuflażowe ubarwienie, które zlewa się z podłożem. Ich skóra ma liczne wyrostki i guzy.
Długość życia: brak danych. Zwykle w akwariach żyją dosyć krótko - ok. 18 miesięcy.
Typ środowiska: środowiska skalne często porośnięte makroglonami.
Wymagane parametry wody: 8,0-8,4 PH, 8-12 KH, zalecane zasolenie 34-36‰.
Temperatura: tolerowana 22-29°C, zalecana 23-27°C. W Morzu Śródziemnym występują bardziej zimnolubne gatunki o podobnym wyglądzie, które preferują temperatury 12-25°C.
Zalecany minimalny litraż: dla kilku centymetrowych sztuk 100 l., osobniki o wielkości powyżej 10 cm - min. 240 l.
Zachowanie: za dnia preferuje kryjówki skalne - zakamarki, groty, szczeliny. W nocy bardziej widoczny i odważny.
Dieta: roślinożerny - głównie glony porastające szyby i skały oraz różne gatunki makroglonów. Ślimak bardzo żarłoczny - mozna dokarmiać tabletkami z prasowanymi glonami spiruliny lub chlorelli, sparzonym szpinakiem, algami nori.
Rozmnażanie: gatunek hermafrodyczny, gdzie pojedyncze osobniki posiadają zarówno cechy męskie jak i żeńskie. W naturze najczęściej rozmnażają się poprzez zapłodnienie krzyżowe.
Uwagi: większość gatunków jest niejadalna z uwagi na to, że mięso tych zwierząt zawiera toksyny. Innym bardzo podobnym rodzajem ślimaków jest Aplysia, którą również określa się mianem zająca morskiego.