Nazwa gatunkowa: Dreissena polymorpha.
Nazwa polska / nazwa handlowa / nazwy odmian barwnych: racicznica zmienna.
Występowanie geograficzne: pierwotnie w Europie Wschodniej (w zlewni Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego). Obecnie występuje w całej Europie i inwazyjnie także w wielu miejscach Ameryki Północnej.
Muszla: składa się z dwóch symetrycznych trójkątnych muszli (lekko zaokrąglonych) o długości do 3-4 cm. Muszla ma kolor beżowy w ciemne pręgi (niekiedy nieregularne i nieco rozmyte).
Ciało: brak danych.
Długość życia: brak danych.
Typ środowiska: słodkowodny - rzeki, jeziora, zbiorniki zaporowe, zalewy - wody o niewielkim zasoleniu na głębokości 1,5-3 m. Szczególnie licznie występuje na metalowych wrotach zapór, burtach statków, podwodnych konstrukcjach, zatopionych wrakach, rurociągach, kratkach. Przytwierdza się także do pni, skał, kamieni. Może występować w licznych koloniach - nowe osobniki mogą przyrastać do starszych co powoduje często ograniczanie przepływu w rurach zrzutowych i odpływowych.
Wymagane parametry wody: gatunek bardzo odporny na obecność chloru w wodzie. Znosi niewielkie zasolenie wody.
Temperatura: optymalnie 10-26°C. W naturze znosi szerszy zakres temperaturowy.
Zalecany minimalny litraż: 30 l.
Zachowanie: zwierzę to prowadzi osiadły tryb życia - przytwierdza się na stałe do podłoża za pomocą bisiora (wiązka nici, która powstaje z wydzieliny małża). Mięczak ten rozchyla muszlę w celu pobierania pokarmu, który odfiltrowuje z wody.
Dieta: zwierzę to jest mięczakiem filtrującym. Małż odfiltrowuje pokarm z wody - fitoplankton, zooplankton oraz pył organiczny.
Rozmnażanie: rozmnaża się dwa razy w roku (wiosną i jesienią). Samce wypuszczają plemniki do toni wodnej. Samice zasysają je do płatów zewnętrznych skrzeli, gdzie znajdują się jaja, które są tam zapładniane. Następnie wyklute larwy są inkubowane w skrzelach samicy i po pewnym czasie są wypuszczane w toń wodną. Na początku prowadzą planktoniczny tryb życia jednak po pewnym czasie opadają na dno i przytwierdzają się do twardych przedmiotów.
Uwagi: do wielu miejsc świata gatunek dotarł przytwierdzony do podwodnej części kadłubów statków. W Polsce pojawił się w XIX wieku.
Małże te posiadają bardzo duże właściwości filtracyjne. Znakomicie klarują wodę w naturalnych zbiornikach z zawiesiny organicznej i glonów.